Bagdad 29. decembra (TASR) - Poprední irackí predstavitelia dnes odmietli náznaky Washingtonu, že bývalý diktátor Saddám Husajn bude popravený už tento víkend. Niektorí členovia irackého vládneho kabinetu sa údajne snažia o odklad popravy o mesiac, dokonca i viac. Saddáma medzitým navštívili vo väzenskej cele jeho nevlastní bratia.
Napriek rozporuplným informáciám okolo termínu popravy bývalého irackého vodcu premiér Núrí al-Malíkí dnes zdôraznil, že rozsudok ani poprava Saddáma Husajna sa nebude prehodnocovať ani odkladať. Ide o prvé vyjadrenie predsedu vlády k prípadu od utorka, keď odvolací súd potvrdil nad Saddámom rozsudok smrti.
"Rozsudok nad zločincom Saddámom ani vykonanie jeho popravy sa nebude prehodnocovať," zdôraznil Malíkí na stretnutí s rodinami obetí Saddámovej vlády. "Kto odmieta Saddámovu popravu, uráža mučeníkov a pamiatku jeho obetí. Po potvrdení rozsudku súdom nemôže trest smrti nad zločincom Saddámom nikto zmeniť," dodal dôrazne Malíkí, ktorý sa netají tým, že by si želal Saddámovu popravu čo najskôr.
Podľa šiitského premiéra je potrebné "rešpektovať základné ľudské práva, a preto si v súvislosti so zvrhnutým diktátorom nemôžeme dovoliť revíziu rozhodnutia justície ani odklad výkonu trestu smrti".
Špekulácie o skorej poprave Saddáma Husajna vyvolali okrem iného aj správy, podľa ktorých Američania už odovzdali exdiktátora do rúk Iračanov. Iracké ministerstvo spravodlivosti však túto informáciu poprelo a uviedlo, že Husajna stále majú Američania.
Odovzdanie Saddáma do irackej jurisdikcie musí mať písomný súhlas ministra spravodlivosti. Keďže ten je momentálne mimo Iraku, podpis môže dať jedine jeho námestník. Až keď sa tento proces zavŕši, môže byť Saddám odvezený priamo na miesto popravy, vysvetlil dnes nemenovaný predstaviteľ ministerstva. Dodal, že Saddáma nepopravia skôr než 26. januára, teda pred uplynutím 30 dní od zamietnutia odvolania.
V utorok 26. decembra odvolací súd potvrdil rozsudok smrti, ktorý vyniesol nad Saddámom iracký tribunál 5. novembra za zločiny proti ľudskosti. Tých sa bývalý iracký vodca dopustil v roku 1982 hromadnou popravou 148 šiitských civilistov v dedine Dudžajl, ktorej obyvatelia sa pokúsili o atentát na jeho osobu.
Bývalého irackého diktátora väznia Američania vo svojej vojenskej väznici Camp Cropper pri bagdadskom medzinárodnom letisku, kde zostane až do dňa svojej popravy. Tesne pred výkonom rozsudku ho musia odovzdať irackým úradom.