Praha 28. decembra (TASR) Predsedovia troch českých pravo-stredových strán, ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, Mirek Topolánek, Jiří Čunek a Martin Bursík dnes po týždňoch rozhovorov podpísali v pražskej Kramářovej vile koaličnú zmluvu.
Dokument obsahuje program spoločnej vlády, dohodu o rozdelení ministerských postov a stanovuje mechanizmy koaličnej spolupráce. K podpisu koaličnej dohody došlo napriek tomu, že Topolánek čelí vo vlastných radoch otvorenej kritike kvôli tomu, že sa ODS vzdala na úkor koaličných partnerov troch dôležitých rezortov: ministerstva zahraničných vecí, ministerstva financií a ministerstva pre miestny rozvoj.
Na ťahu by teraz mal byť prezident Václav Klaus. Pred Vianocami odmietol menovať Topolánkom navrhovanú koaličnú vládu, ale neskôr priznal, že návrhu bude musieť vyhovieť. Termín však nezverejnil. Klausovi vadilo, že Topolánek nezaistil vláde širšiu podporu. Mimo kabinet zostala iba ČSSD a komunisti.
Klaus opakovane zverejnil aj svoje personálne výhrady, najmä voči tomu, aby sa ministrom zahraničných vecí stal senátor Karel Schwarzenberg, ktorý prežil väčšiu časť života v Rakúsku. V súvislosti s napätím v česko-rakúskych vzťahoch má prezident obavy, či Schwarzenberg bude dostatočne obhajovať záujmy Česka.
Prezident svoje výhrady voči Schwarzenbergovi formuloval naposledy v článku pre dnešné vydanie denníka Mladá fronta dnes (MFD) nazvanom Senátor Schwarzenberg sedí na dvoch stoličkách. Ako Klaus napísal, správa o nominovaní Schwarzenberga na post šéfa českej diplomaciu mu skutočne vyrazila dych. Klausovi vadí aj to, že post šéfa diplomacie by mal zastávať človek navrhnutý Stranou zelených. Túto najmenšiu stranu českej trojkoalície označuje Klaus za stranu s okrajovými až extrémistickými názormi.
Do ostrej polemiky s Klausom sa Topolánek pustil už uplynulý týždeň, teraz ho podporili aj nepolitické osobnosti, komentátori, historici či umelci. Podľa nich sú zásluhy rodu Schwarzenbergovcov na poli českých národných záujmov neoddiskutovateľné, rovnako ako aj činy samotného Karla Schwarzenberga.
Napríklad podľa renomovaného českého filmového režiséra Jana Hřebejka Karel Schwarzenberg prevyšuje Klausa vo všetkom okrem výslovnosti.
Senátora Schwarzenberga nemožno s do seba zahľadenou figúrou nášho súčasného prezidenta vôbec porovnávať. Počínajúc jeho vzdelaním a výchovou na Západe, úrovňou jeho renomé v medzinárodnej politike, konexiami nielen z dôb Havlovho prezidentovania, až po jeho rodinný majetok a nadhľad nad vlastnou osobou Schwarzenberg Klausa jednoducho prevyšuje, napísal v MFD Hřebejk.
Ako režisér pripomenul každý, kto sa o to zaujíma, vie, že česká zahraničná politika stojí na dedičstve prezidenta Havla a bola budovaná do značnej miery pomocou renomé a skúseností jeho exkancelára Schwarzenberga.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh