MEKKA 28. decembra (SITA/AP) - Takmer tri milióny moslimov z celého sveta začali výročnú púť hadždž do Mekky, najsvätejšieho miesta islamu. V bielych dlhých odevoch symbolizujúcich rovnosť ľudí pred bohom pútnici prešli cez 13 kilometrov dlhé údolie Miná, kde začnú sériu obradov na očistu od hriechov. Tohtoročná púť hadždž sa uskutočňuje v období rastúcich obáv islamského sveta z krviprelievania v Iraku, násilia na palestínskych územiach a novej vojny v Somálsku. Násilie sa vystupňovalo aj medzi dvoma hlavnými náboženskými sektami islamu, sunnitmi a šiitmi, ktorých na päť dní spoja obrady hadždž sústredené v okolí Mekky, rodiska proroka Mohameda.
"Počas púte hadždž nedovolíme sektárske násilie na žiadnej strane," povedal pred začiatkom výročnej púte saudský minister vnútra, princ Najíf bin Abdulazíz. "Púť nie je miestom pre vztyčovanie politických transparentov alebo slogany, rozdeľujúce moslimov, ktorým Boh povedal, aby boli jednotní," povedal minister pre islamské záležitosti, šejk Salíh bin Abdulazíz pútnikom vo štvrtok. "Hadždž je školou svornosti, súcitu a spolupráce."
Podľa odhadov saudských úradov sa na tohtoročnej púti hadždž zúčastňujú takmer tri milióny pútnikov - viac ako 1,6 milióna zo zahraničia, ostatní sú Saudi a ďalší obyvatelia kráľovstva. Viac ako 30 tisíc policajtov a ďalších bezpečnostných síl je rozmiestnených okolo svätých miest, aby pomohli s dopravou pri obradných miestach. Minulý rok došlo k panike v údolí Miná počas obradu symbolizujúceho ukameňovanie diabla. Ušliapaných bolo okolo 360 ľudí. Panika vznikla, keď niektorí pútnici v zástupe zakopli o batožinu.
Saudská Arábia vynaložila za posledný rok viac ako milión dolárov na obnovu obradného miesta ukameňovania. Nové vstupy a východy majú pomôcť pri hladkom chode dopravy a tento rok si na miesto obradu pútnici nemôžu so sebou brať batožinu. Vo štvrtok sa zástupy pútnikov presúvali z Mekky cez púštne údolie smerom k Miná, skandujúc "Som tu, Bože." Noc strávia v stanovom meste v Miná a v piatok budú pokračovať na vrch Arafat, kde prorok posledný krát kázal v roku 632. Potom strávia deň a noc v modlitbách a meditáciách pred návratom do Miná na obrad ukameňovania.
Hadždž je jednou z piatich hlavných náboženských povinností veriaceho moslima, ktorú by mal vykonať aspoň raz za život. Prorok Mohamed založil islam pred 14-timi storočiami na území, ktoré je dnes Saudskou Arábiou. Odvtedy sa učenie islamu postupne šírilo od západnej Afriky až po Indočínu. Dnes má islam asi miliardu dvesto miliónov stúpencov, z toho 4 a pol milióna v Severnej Amerike a okolo 32 miliónov v Európe.
Predstavitelia Hamasu odcestovali do Mekky a Jordánska
Palestínsky premiér Ismáíl Haníja z hnutia Hamas odcestoval vo štvrtok z Pásma Gazy na návštevu krajín Perzského zálivu, ktorú tento mesiac prerušil z dôvodu eskalácie bojov medzi Palestínčanmi. Haníja, minister zahraničných vecí Mahmúd Zahár a šéf rezortu vnútra Saíd Sijám, taktiež z Hamasu, smerujú najprv na púť hadždž do saudskoarabskej Mekky a na rozhovory s predstaviteľmi Saudskej Arábie. Nasledovať bude Kuvajt, Katar a Jordánsko, kde má Haníja rokovať s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom pod záštitou jordánskeho kráľa Abdalláha II. Informoval o tom úrad palestínskeho premiéra. Na otázku, či sa schôdzka v Jordánsku uskutoční na záver jeho cesty, Haníja odpovedal, že stretnutie sa pripravuje, neposkytol však ďalšie podrobnosti. Okolo 5 tisíc ozbrojencov Hamasu strážilo cestu, po ktorej smeroval konvoj s premiérom z jeho základne v Gaze na hraničný priechod v Rafahu medzi Pásmom Gazy a Egyptom. Haníjov konvoj sa stal terčom útoku v Rafahu 14. decembra, keď náhle prerušil cestu do moslimských krajín v snahe potlačiť mocenské boje medzi Hamasom a Abbásovým hnutím Fatah