Brusel 27. decembra (TASR) - Veľké očakávania vládnu v Európskej únii v súvislosti s nadchádzajúcimi šiestimi mesiacmi, počas ktorých bude EÚ predsedať jej najväčšia krajina a najväčší prispievateľ do európskeho rozpočtu.
Nemecko prevezme rotujúce polročné predsedníctvo od Fínska 1. januára a počnúc týmto dňom sa nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová stane šéfkou Európskej rady. Žezlo odovzdá Berlín koncom júna Portugalsku. Nemecko bude pritom predsedať únii v rovnakom čase, keď bude stáť aj na čele skupiny G8 tvorenej siedmimi najvyspelejšími krajinami sveta a Ruskom.
PRIORITY
Šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier aj napriek spomínaným veľkým očakávaniam varoval, že Nemecko nemôže robiť zázraky. Netajil síce ambície Berlína, no vyzval na realistické uvažovanie.
Oživenie ratifikačného procesu európskej ústavnej zmluvy je pravdepodobne prioritou číslo jedna pre nemecké predsedníctvo, na ktoré čakajú rozsiahle konzultácie s členskými štátmi o tomto dokumente nachádzajúcom sa v slepej uličke po tom, ako ho odmietli holandskí a francúzski voliči. Na základe výsledkov konzultácií Berlín vypracuje a na júnovom summite predloží cestovnú mapu analyzujúcu možnosti ďalšieho postupu v procese inštitucionálnej reformy únie.
Nemecké predsedníctvo chce takisto pokračovať v podpore procesu rozširovania únie, berúc pritom do úvahy jej integračnú kapacitu. Berlín chce klásť dôraz na stabilitu západného Balkánu a to najmä prostredníctvom podpory rokovaní o budúcom štatúte Kosova.
V súvislosti s európskou energetickou bezpečnosťou ako ďalšou z priorít sa bude Berlín podľa šéfa nemeckej diplomacie snažiť o schválenie európskeho akčného plánu pre energetickú politiku. Stať by sa tak malo na marcovom summite. Možno tu však očakávať komplikácie vzhľadom na odmietavý postoj Nemecka voči jadrovej energii, zatiaľ čo viaceré ďalšie štáty vrátane Francúzska tento druh energie do veľkej miery podporujú.
Berlín sa bude rovnako snažiť o prehĺbenie partnerstva s Ruskom a o začatie rokovaní s Moskvou o novej dohode o spolupráci. Takisto chce prispieť k stabilizácii situácie v Libanone a spolu s kvartetom pre Blízky východ sa bude usilovať o mierové riešenie blízkovýchodného konfliktu. Pozornosť sa však bude zameriavať aj na stredoázijský región. V agende zostávajú takisto tradičné témy, vrátane situácie v Somálsku, Sudáne, Konžskej demokratickej republike, Afganistane a Iraku.
V agende sa nachádza tiež turecká otázka a ďalší postup v prístupových rokovaniach s Ankarou, ktoré sa dočasne zmrazili, pretože Turecko odmietalo otvoriť svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru.
Ďalšími prioritami sú klimatické zmeny, hospodárska a sociálna politika, dokončenie fungovania európskeho vnútorného trhu, ako aj posilnenie boja proti terorizmu a organizovanému zločinu. Nemecko chce tiež nadviazať na končiace sa fínske predsedníctvo v podpore vedy, vývoja a inovácií.
LOGO, MOTTO
Logo nemeckého predsedníctva má podobu webovej adresy EU2007.de, pričom farebné prevedenie písmena E pripomína nemeckú vlajku, zatiaľ čo modrá farba písmena U predstavuje vlajku únie.
Motto nemeckého predsedníctva znie: "Spoločne sa Európa vydarí."
PROGRAM
Dovedna sa v prvom polroku budúceho roka uskutoční vyše 300 zasadnutí na rôznych úrovniach, ktoré sa nemecké predsedníctvo rozhodlo zorganizovať v Berlíne a ďalších mestách po celej krajine. Oficiálne zasadnutia Rady EÚ sa budú konať tradične v Bruseli, okrem apríla a júna, kedy sa ministri stretávajú v Luxemburgu.
Program podujatí odštartuje 9. januára v Berlíne stretnutie Európskej komisie s nemeckou vládou. Okrem dvoch bruselských summitov, ktoré sú vrcholnými podujatiami každého predsedníctva a uskutočnia sa v marci a júni, sa európski lídri zídu 24.-25. marca v nemeckej metropole pri príležitosti osláv 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv. Tie položili základy pre Európske hospodárske spoločenstvo ako predchodcu súčasnej EÚ. Práve na tomto podujatí má nemecký kabinet predložiť tzv. Berlínsku deklaráciu, v ktorej sa šéfovia vlád a štátov prihlásia k európskym hodnotám a cieľom.
ĎALŠIE INFORMÁCIE
Všetky dôležité informácie, tlačové správy a dokumenty, ako aj pokyny pre novinárov týkajúce sa akreditácie na jednotlivé podujatia, či ubytovania možno nájsť na oficiálnej internetovej stránke predsedníctva www.eu2007.de, ktorá bude plne funkčná od 1. januára 2007.
Nemecké predsedníctvo odštartuje stretnutie EK a nemeckej vlády v Berlíne
Vyše 300 rôznych zasadnutí na rozličných úrovniach sa bude konať počas polročného nemeckého predsedníctva v Európskej únii. Nemecko ho prevezme 1. januára od Fínska a odovzdá 30. júna Portugalsku.
Zasadnutia sa budú konať v Bruseli, Luxemburgu, ako aj v Berlíne a ďalších nemeckých mestách. Program podujatí odštartuje tradičné stretnutie Európskej komisie s vládou predsedníckej krajiny, ktoré sa uskutoční 9. januára v nemeckej metropole.
Výber z ďalších podujatí:
8. januára 2007 - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Brusel
9. januára - stretnutie EK s nemeckou vládou, Berlín
14. januára - neformálne stretnutie ministrov spravodlivosti a vnútra, Drážďany
16.-17. januára - Merkelová predstaví program predsedníctva v EP, Štrasburg
18.-20. januára - neformálne stretnutie ministrov práce a sociálnych vecí, Berlín
22.-23. januára - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, Brusel
29. januára - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Brusel
30. januára - ECOFIN, Brusel 5. februára - Trojka EÚ-Rusko, Moskva
12.-13. februára - neformálne stretnutie ministrov kultúry a médií, Berlín
12.-13. februára - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, Brusel
15.-16. februára - Rada EÚ pre spravodlivosť a vnútro, Brusel
15. februára - Rada pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, Brusel
16. februára - Rada EÚ pre vzdelávanie, mládež a kultúru, Brusel
19. februára - Rada EÚ pre konkurencieschopnosť, Brusel
20. februára - Rada EÚ pre životné prostredie, Brusel
22. februára - Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravia a ochranu spotrebiteľa, Brusel
26.-27. februára - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Brusel
27. februára - ECOFIN, Brusel
1.-2. marca - neformálne stretnutie ministrov školstva, Wiesbaden
1.-2. marca - neformálne stretnutie ministrov obrany, Heidelberg
5.-6. marca - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, Brusel
8.-9. marca - summit EÚ, Brusel
12.-13. marca - neformálne stretnutie ministrov pre rozvojovú spoluprácu, Bonn
14.-15. marca - stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ-ASEAN, Norimberg
15. marca - stretnutie ministrov telekomunikácií, Hannover
19. marca - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Brusel
22.-23. marca - Rada EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, Brusel
24.-25. marca - neformálne stretnutie šéfov štátov a vlád - oslavy 50. výročia podpísania Rímskej zmluvy, Berlín
27. marca - ECOFIN, Brusel
30.-31. marca - neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí (Gymnich), Brémy
16. apríla - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Luxemburg
19.-20. apríla - Rada EÚ pre spravodlivosť a vnútro, Luxemburg
19.-20. apríla - neformálne stretnutie ministrov práce, sociálnych vecí, rodiny a zdravotníctva, Aachen
20.-21. apríla - neformálne stretnutie ministrov hospodárstva a financií, Berlín
23. apríla - Trojka EÚ-Rusko, Luxemburg
23.-24. apríla - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, Luxemburg
26.-28. apríla - neformálne stretnutie ministrov pre konkurencieschopnosť, Würzburg
7.-8. mája - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Brusel
8. mája - ECOFIN, Brusel
14.-15. mája - Rada EÚ pre zahraničné vzťahy, bezpečnosť, obranu a rozvoj, Brusel
20.-22. mája - neformálne stretnutie ministrov poľnohospodárstva, Mainz
21.-22. mája - Rada EÚ pre konkurencieschopnosť, Brusel
24.-25. mája - Rada EÚ pre školstvo, mládež a kultúru, Brusel
30.-31. mája - Rada EÚ pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a ochranu zamestnávateľa, Brusel
1.-3. júna - neformálne stretnutie ministrov životného prostredia, Essen
5. júna - ECOFIN, Luxemburg
7.-8. júna - Rada EÚ pre dopravu, telekomunikácie a energetiku, Luxemburg
11.-12. júna - Rada EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov, Luxemburg
12.-13. júna - Rada EÚ pre spravodlivosť a vnútro, Luxemburg
18.-19. júna - Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy, Luxemburg
21.-22. júna - summit EÚ, Brusel 29. júna - Rada EÚ pre životné prostredie, Luxemburg
Nemci majú o EÚ skôr negatívnu mienku
Od 1. januára 2007 bude Európskej únii predsedať Nemecko, ktorého obyvateľstvo má o EÚ podľa posledných prieskumov skôr negatívnu mienku.
Ďalšie rozširovanie únie podporuje len niečo vyše štvrtina Nemcov, čo v porovnaní s minulým rokom znamená pokles. Ešte v roku 2005 pritom takmer polovica Nemcov tvrdila, že Turecko a Ukrajina budú členmi EÚ do roku 2020. Počet odporcov ďalšieho rozširovania EÚ vzrástol medzi jeseňou 2005 a jarou 2006 zo 60 na 66 percent.
Väčšina Nemcov si pritom spája zjednocovanie Európy so stratou pracovných miest. Vyše osem z desiatich nemeckých obyvateľov vidí v únii hrozbu zvyšovania nezamestnanosti v dôsledku odchodu firiem do krajín s lacnejšou pracovnou silou.
Približne tretina Nemcov ráta s tým, že EÚ bude mať v priebehu nadchádzajúcich 15 rokov spoločnú armádu, štyria z desiatich majú takéto očakávania v súvislosti so spoločnou sociálnou politikou a 59 percent považuje za možnú aj spoločnú hospodársku politiku.
Aj napriek tomu, že európska ústavná zmluva je v súčasnosti zablokovaná po tom, ako ju odmietli francúzski a holandskí voliči, takmer polovica Nemcov predpokladá, že únia bude mať takýto dokument do roku 2020.
Väčšina opýtaných si myslí, že ich hlas v EÚ nezaváži. Len 37 percent západných Nemcov a jedna štvrtina obyvateľov východnej časti Nemecka je presvedčená, že svojím hlasom môže dianie v EÚ ovplyvniť.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh