LONDÝN 27. decembra (SITA/AFP) - Veliteľ britských síl v južnom Iraku požiadal v stredu svoju krajinu o väčšiu podporu a ďalšie zdroje, pričom upozornil, že za súčasného stavu je schopný zabezpečiť plnenie úloh len na "šesťdesiat percent".
Generálmajor Richard Shirreff zároveň odmietol kritiku operácie, počas ktorej jeho vojaci minulý týždeň zastrelili siedmich irackých ozbrojencov a zničili štáb irackej policajnej jednotky. Veliteľ zdôraznil nedostatky v kľúčových oblastiach ako výcvik, infraštruktúra a ubytovanie vojakov v službe.
"Štát musí pochopiť, že kvalita práce vykonávaná týmito odvážnymi mužmi a ženami je možná, len ak títo ľudia, naši vojaci, majú náležitú podporu doma," povedal Shirreff pre britskú televíziu BBC. Ako dodal, vyžaduje si to podporu v zmysle výcviku, infraštruktúry, ubytovania. Veliteľ sa vyjadril z juhoirackého mesta Basra, kde pôsobí okolo sedemtisíc britských vojakov. "Mnohé z týchto záležitostí sú dôsledkom nedostatočného financovania a relatívneho zanedbávania v politickom zmysle," dodal.
Británia by chcela odsun svojich vojakov odštartovať začiatkom budúceho roka, pričom istý počet síl by v Iraku zostal do konca 2007. Nahradiť ich však musia iracké sily z dôvodu pokračovania povstaleckého odporu, ktorému Briti v nepokojnom irackom regióne čelia takmer denne.
V pondelok zaútočili britskí vojaci na štáb policajnej jednotky v snahe ochrániť desiatky väzňov, pretože mali obavy z pokusu o ich zavraždenie niektorými odpadlíckymi policajtmi. Šéf polície v Basre odsúdil zásah, ktorý Briti uskutočnili bez varovania. Shirreff pre BBC operáciu obhajoval ako "brilantne uskutočnenú." "Bola to skutočne významná operácia, kde sme sa spolu s Iračanmi dostali do konfrontácie s jednotkou pre ťažké zločiny a organizáciami kománd smrti v Basre, čím sa sme dali absolútne najavo, že pre týchto ľudí nie je miesto v budúcom Iraku."