Praha 27. decembra (TASR) Jedenásť mesiacov pátrania českej polície po vrahovi a objednávateľovi vraždy kontroverzného podnikateľa Františka Mrázka neviedlo k úspechu. Polícia preto so súhlasom Mestského štátneho zastupiteľstva prípad vraždy z 25. januára odložila.
Potvrdil to dnes hovorca zastupiteľstva Martin Omelka, ako aj hovorkyňa Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová. Ak sa objavia nové skutočnosti, polícia vyšetrovanie obnoví.
Mrázek ovládal okrem iného firmy spojené so spoločnosťou Setuza, ktorá je v Česku hlavným spracovateľom rastlinných olejov a plánovala aj výrobu a predaj biopalív, ktoré mal štát dotovať. V rámci ÚOOZ mal vraždu Mrázka na starosti elitný tím Pokr, ktorý rozplieta 35 podozrivých úmrtí a vrážd.
S vraždou Mrázka, ktorý ovládal spoločnosť Setuza a mal kontakty s podsvetím, politikmi, policajtmi aj príslušníkmi tajnej služby, mohli súvisieť dve ďalšie vraždy: 27. januára objavili na severe Čiech telo bývalého dôstojníka českej kontrarozviedky BIS Jaroslava Pospíšila s prestrelenou hlavou, a v polovici marca v Prahe zavraždili Jiřího Kubína, spolumajiteľa bezpečnostnej agentúry Lenia, ktorý sa špecializoval na zariadenia proti odpočúvaniu a tieto inštaloval u českých podnikateľov aj politikov.
Vražda Františka Mrázka je opradená mnohými záhadami. Polícia zistila, že podnikateľa odstreľovač zastrelil pred sídlom jeho firmy v Prahe jediným zásahom, ale nenašla ani nábojnicu, ani inú stopu a údajne ani presne nezistila, odkiaľ vrah strieľal.
Podľa českých médií mal Mrázek sofistikovaný a rokmi zdokonaľovaný systém získavania informácií z policajných štruktúr. Policajtov začínal finančne podporovať už počas ich štúdia a neskôr, keď postupovali na kariérnom rebríčku, Mrázek svoje investície zúročoval.
Počas vyšetrovania vraždy prenikli na verejnosť informácie, že Mrázek sa v minulosti prostredníctvom siete svojich informátorov v policajných zložkách snažil získať kompromitujúce informácie o vtedajšom premiérovi Jiřím Paroubkovi.
Informáciu priniesol český denník Mladá fronta DNES (MfD) s tým, že to vyplýva z materiálov Mrázkovho archívu, ktorý v máji polícia zaistila pri domovej prehliadke u Mrázkovho obchodného partnera Tomáša Pitra.
Česká polícia v minulosti informovala o niekoľkých vyšetrovacích verziách vraždy podnikateľa Mrázka a pripustila aj možnosť, že zhromažďoval kompromitujúce materiály o politikoch z vládnej ČSSD. Denník MfD dokonca získal kópie zabavených listín. O Paroubkovi boli iba tri stránky a aj to ešte z obdobia, keď nebol premiérom, ale námestníkom primátora Prahy.
Z dokumentov, autormi ktorých sú údajne policajní dôstojníci, ktorých si Mrázek platil, nevyplýva nič, čo by Paroubka mohlo priamo kompromitovať. V materiáloch sa iba uvádza, že je možné zhromaždiť kompromitujúci materiál o aktivitách Paroubka pri prideľovaní mestských objednávok na rekonštrukčné práce po povodni z roku 2002. Policajní informátori Mrázkovi tvrdili, že mesto Praha v rámci povodňových opráv prehospodárilo niekoľko miliárd korún.
Z Mrázkovho archívu údajne vyplynulo aj to, že polícia v minulosti vyšetrovala podozrenie, že Mrázek si objednal vraždu bývalého ministra vnútra a neskôr premiéra Stanislava Grossa. Podnikateľ Mrázek údajne vedel aj také podrobnosti, kto na polícii v tejto veci vypovedal ako utajený svedok a čo polícii povedal.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem