SOFIA 27. decembra (SITA/AP) - Bulharsko, ktoré vstúpi do Európskej únie 1. januára 2007, musí splniť ešte jednu podmienku, a to uzatvoriť dva reaktory na svojej jedinej atómovej elektrárni.
EÚ oznámila, že obidva reaktory musia byť odstavené, pretože nespĺňajú bezpečnostné podmienky, ale Bulharsko sa obáva zvýšenia ceny elektrickej energie. Dva 440-megawattové reaktory atómovej elektrárne Kozloduj budú odpojené 31. decembra, pričom zvyšné dva budú naďalej pracovať.
Prieskum verejnej mienky v Bulharsku odhalil, že okolo 60 percent obyvateľov nesúhlasí s uzatvorením reaktorov, avšak sedem ľudí z desiatich podporuje vstup krajiny do EÚ.
Kiril Nikolov, výkonný riaditeľ elektrárne, povedal, že niekoľko expertov EÚ potvrdilo, že reaktory číslo 3 a 4 sú bezpečné. "Odpojenie reaktorov sa najviac dotkne bežných odberateľov elektriny," dodal Nikolov. Niekoľko politikov taktiež vyjadrilo znepokojenie, že Bulharsko, ktoré je momentálne najväčším exportérom elektriny na Balkáne, stratí svoj štatút regionálneho vývozcu.
Aj bulharský premiér Sergej Stanišev, ktorý silne presadzoval vstup krajiny do EÚ, vzniesol zopár kritických poznámok smerom k únii. "Bulharsko nemá takú istú štartovaciu pozíciu ako ostatné nové členské štáty. EÚ odsúhlasila pomoc pre Slovensko a Litvu na kompenzáciu následkov uzatvorenia jadrových elektrární až do roku 2013, zatiaľ čo pre Bulharsko stanovila oveľa kratší termín," povedal premiér v parlamente.
Na odstavenie reaktorov dostane Bulharsko od EÚ 220 miliónov eur do roku 2009. Bulharský minister hospodárstva a energetiky Rumen Ovčarov varoval, že uzavretie atómovej elektrárne Kozloduj, ktorá zabezpečuje asi 40 percent produkcie elektriny, prinúti krajinu znížiť export. Bulharsko pokrýva 50 až 100 percentami deficit v balkánskych krajinách a poskytuje susedom viac ako sedem miliónov megawatthodín ročne. Bulharská vláda trvá na tom, že sa nevzdá nukleárnej energie.