Mogadišo 27. decembra (TASR) - Po prudkých bojoch obsadili dnes somálske provládne jednotky mesto Džohar ležiace približne 90 kilometrov severne od metropoly Mogadišo, ktoré bolo doposiaľ v moci islamistov. Obyvatelia mesta vyšli do ulíc a vítali vojakov. Somálske jednotky sprevádzali aj etiópske tanky.
Etiópia v nedeľu vyhlásila islamistom vojnu. Počas vianočných sviatkov etiópske letectvo bombardovalo dve veľké somálske letiská a vojaci obsadili viacero dôležitých miest. Predpokladá sa, že etiópski vojaci budú postupovať aj na hlavné mesto, pričom opäť použijú aj lietadlá.
Zapojenie Etiópie do vojny v Somálsku podporili aj Spojené štáty. "Etiópia mala vážne obavy z vývoja v Somálsku a poskytla pomoc na základe žiadosti medzinárodne uznanej prechodnej vlády," vyhlásil v utorok vo Washingtone hovorca ministerstva zahraničných vecí. Zároveň však vyzval vládu v Addis Abebe, aby bola "maximálne zdržanlivá" a dbala o bezpečnosť civilistov.
Vodca somálskych islamistov z Únie islamských súdov šejk Šaríf Ahmad adresoval svojim bojovníkom v Mogadiše v utorok výzvu, aby sa pripravili na dlhú vojnu s dávnym nepriateľom Etiópiou. "Väčšina našich vojakov by sa mala sústrediť v Mogadiše a jeho okolí a pripraviť sa na dlhú vojnu proti našim nepriateľom," vyhlásil.
Bilancia obetí doterajších bojov v Somálsku nie je známa. Etiópska strana tvrdí, že zabila vyše 1000 islamistov. Radikálni islamistickí fundamentalisti oznámili, že zneškodnili stovky nepriateľských vojakov. Podľa Červeného kríža z oblastí bojov ušli tisíce civilistov.
Somálsko je od pádu diktátora Siada Barreho v roku 1991 bez ústrednej vlády. V krajine vládne chaos a anarchia. Medzinárodne uznaná vláda sídli v meste Baidoa. V júni stratila kontrolu nad metropolou Mogadišo. Z väčšej časti kresťansky orientovaná Etiópia zasiahla do bojov najmä preto, aby zabránila nastoleniu islamského režimu v Somálsku.
Približne 99 percent z deväť miliónov obyvateľov Somálska sú sunniti. Islam je štátnym náboženstvom. Chaos v krajine je živnou pôdou pre teroristov. Hranice Somálska v podstate nikto nekontroluje.
Somálsko, ktoré získalo nezávislosť v roku 1960, je ekonomicky na dne. Väčšinu jeho územia tvoria savany a polopúšte. Sčasti kočovne žijúce obyvateľstvo chová prevažne dobytok a venuje sa poľnohospodárstvu.