Washington 27. decembra (TASR) - Vo veku 93 rokov zomrel v utorok bývalý - v poradí 38. - prezident USA Gerald Ford. Oznámila to vdova po jedinom šéfovi Bieleho domu, ktorý sa hlavou štátu nestal na základe výsledkov volieb.
Gerald Ford sa na čelo prezidentského úradu v roku 1974 dostal po tom, čo Richard Nixon rezignoval na svoj post v dôsledku škandálu Watergate. Po viac ako dvoch rokoch v prezidentskej funkcii prehral Ford v roku 1976 v voľby s kandidátom Demokratickej strany Jamesom Carterom.
V januári tohto roku dostal bývalý prezident zápal pľúc a v auguste sa podrobil dvom kardiologickým zákrokom v meste Rochester (štát Minnesota). Vo veku 93 rokov zomrel aj Ronald Reagan, ale Gerald Ford žil o niekoľko mesiacov dlhšie.
Biely dom v reakcii uviedol, že Gerald Ford pomohol Spojeným štátom v hodine "nepokoja a rozdelenia". Podľa Fordovej manželky Betty bol jeho život "naplnený láskou k Bohu, svojej rodine a vlasti."
Nancy Reaganová, manželka zosnulého exprezidenta Ronalda Reagana, ktorý trpel Alzheimerovou chorobou, vyzdvihla Fordovu podporu výskumu kmeňových buniek.
Gerald Rudolph Ford mladší sa narodil 14. júla 1913 v Omahe. Jeho skutočné meno bolo Leslie Lynch King mladší, ale keď sa jeho rodičia rozviedli (ešte nemal ani jeden rok), bolo zmenené po jeho adoptívnom otcovi Geraldovi Rudolffovi Fordovi. V rokoch 1973-74 bol aj viceprezidentom USA, pričom ani do tejto funkcie ho riadne nezvolili.
Na Michiganskej univerzite Ford získal titul bakalár a venoval sa tam aj americkému futbalu. Na Yale University potom vyštudoval právo. Počas druhej svetovej vojny slúžil v americkom námorníctve.
Dvadsaťštyri rokov (1949-73) bol Gerald R. Ford členom Snemovne reprezentantov za okres Grand Rapids (štát Michigan) a stal sa aj vodcom menšiny v Kongrese.
Po odstúpení viceprezidenta Spira Agnewa ho prezident Richard Nixon vymenoval za jeho nástupcu. Senát potvrdil Forda vo funkcii 27. novembra 1973 pomerom hlasov 92 ku trom, Snemovňa reprezentantov tak urobila 6. decembra pomerom hlasov 387 ku 35.
Keď musel Nixon odstúpiť v dôsledku aféry Watergate, prevzal Ford jeho úrad so slovami "our long national nightmare is over" (naša dlhá celoštátna nočná mora sa skončila). Nasledujúci mesiac Ford amnestoval Nixona za všetky trestné činy, ktorých sa dopustil ako prezident USA. Podľa názoru politológov to bolo príčinou jeho prehry v prezidentských voľbách v roku 1976.
Za Fordovej prezidentúry došlo k otrasom v americkej ekonomike. S cieľom vyrovnať sa s rastúcou infláciou, vystúpil v októbri 1974 v televízii s príhovorom, v ktorom vyzval občanov, aby proti nej bojovali nosením odznaku s nápisom "whip inflation now". Vtedajšiu sedempercentnú infláciu sa však nepodarilo znížiť.
Vďaka afére Watergate sa demokratom v roku 1974 podarilo získať väčšinu v oboch komorách Kongresu. V oblasti zákonodarstva sa začal boj medzi Fordom a Kongresom. Keď USA hrozilo v roku 1975 spomalenie hospodárskeho rozvoja, došlo k zníženiu dane z príjmu.
Kríza prekvapila Forda aj na medzinárodnom poli. V roku 1975 sa dostali v Kambodži k moci Červení kméri, ktorí v medzinárodných vodách zaútočili na americkú obchodnú loď Mayaguez. Na záchranu posádky poslal Ford jednotky náromníctva. Vojaci sa však vylodili na nesprávnom ostrove, kde narazili na nečakaný odpor a niekoľkí zahynuli. V tom čase však už bola posádka Mayagueza na slobode, no vláda USA o tom nevedela.
V kalifornskom Sacramente sa pokúsil 5. septembra 1975 prívrženec väzneného masového vraha Charlesa Mansona menom Lynette "Squeaky" Fromme Forda zabiť. Atentát sa však podarilo prekaziť. Len o 17 dní neskôr sa o to isté pokúsila Sarah Jane Moorová. Ani tento pokus nevyšiel.
Fordova manželka Betty bola dlho alkoholičkou, no podarilo sa jej z tejto závislosti vyliečiť. Neskôr založila sieť kliník Betty Fordovej, v ktorých sa lieči alkoholizmus. V jednej z nich sa liečila aj herečka Elizabeth Taylorová.
V roku 1980 sa Ford takmer stal kandidátom na viceprezidenta Ronalda Reagana. Žiadal však pomerne rozsiahle kompetencie a povolanie Henryho Kissingera do vlády, v dôsledku čoho sa Reagan na poslednú chvíľu rozhodol pre svojho najväčšieho rivala Georga H.W. Busha.
Ako človek pôsobil Ford nemotorne. Často sa potkýnal o schody, pri vystupovaní z prezidentského lietadla Air Force One si udieral hlavu o rám dverí a nechtiac vrážal do ľudí.
Ford bol jedným zo štyroch exprezidentov USA, ktorý sa dožil 90 rokov. Ďalšími boli John Adams (1735-1826), Herbert Hoover (1874-1964) a Ronald Reagan (1911-2004). Regana dostihol 12. novembra