Berlín 25. decembra (TASR) - V Budapešti rozvášnení demonštranti vyvolali pouličné zrážky s policajtmi. V Bratislave sa spojili pravicoví a ľavicoví populisti do "katastrofálnej koalície". Vo Varšave obsadili post prezidenta aj premiéra nacionálno-konzervatívne dvojičky, ktoré roznietili i protinemecké pocity. A Česko zostáva už pol roka bez vlády, schopnej rokovať.
O situácii v nových členských krajinách Európskej únie (EÚ) informovala nemecká agentúra DPA s odvolaním sa na komentáre denníka Spiegel. Podľa denníka sa vývoj v štyroch stredoeurópskych a východoeurópskych krajinách, ktoré v máji 2004 tak nádejne vstupovali do EÚ, po dvoch rokoch nečakane postaral o negatívne titulky.
Vo vzťahu k Slovensku si komentár všíma niektoré výroky Roberta Fica, ktoré sa páčili voličom a konštatuje, že na Slovensku získal moc "ľavicový populista". Kým o koaličnom partnerovi Vladimírovi Mečiarovi hovorí, že v 90-tych rokoch vládol "na polovicu autoritatívne", o Jánovi Slotovi sa vyjadruje ako "pravicovom extrémistovi".
Podľa denníka nazvali síce kritické slovenské médiá vládu Roberta Fica "katastrofálnou koalíciou", ale je pozoruhodné, že napriek svojim volebným sľubom kurz reformnej politiky predchádzajúcej vlády doteraz neobrátila, píše DPA.