Bezpečnostná rada OSN prijala sankcie voči Iránu

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v sobotu prijala vôbec prvé sankcie voči Iránu pre jeho jadrový a raketový program. Sankcie sú odpoveďou na odmietnutie Iránu zastaviť aktivity ...

Mohammad Džavad Zaríf.(Zdroj: AP/Frank Franklin II)

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v sobotu prijala vôbec prvé sankcie voči Iránu pre jeho jadrový a raketový program.

Sankcie sú odpoveďou na odmietnutie Iránu zastaviť aktivity spojené s obohacovaním uránu. Rezolúcia, ktorú jednomyseľne prijalo všetkých 15 členov BR, nariaďuje všetkým štátom, aby "zabránili dodávke, predaju alebo dovozu... všetkých artiklov, materiálov, zariadení, tovarov a technológií, ktoré by mohli prispieť k iránskemu jadrovému programu a programom balistických striel." Rezolúcia nariaďuje, aby "všetky krajiny zmrazili fondy, iné finančné účty a ekonomické zdroje" ľuďom a spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na iránskom jadrovom programe.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, ktorý tvrdo pracoval na zmiernení sankcií vyjadril nádej, že Irán "správne a vážne prijme opatrenia na zlepšenie situácie." Ak Irán vyhovie požiadavkám BR a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), sankcie budú stiahnuté.

Text rezolúcie, ktorý navrhli Británia, Nemecko a Francúzsko žiada od Iránu, aby sa "bezodkladne vzdal všetkých aktivít spojených s obohacovaním uránu, vrátane výskumu a vývoja". BR varuje, že ak Teherán odmietne splniť tieto požiadavky, rada prijme ďalšie nevojenské sankcie. Európsky návrh bol viackrát zmenený, pretože Rusko a Čína, ktoré majú s Iránom hospodárske a energetické zväzky, považovali návrh sa príliš tvrdý.

Ahmadínedžád: Rezolúcia o sankciách je zdrap papiera

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád označil v nedeľu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN (BR) o sankciách voči Teheránu za "zdrap papiera". Západnému svetu zároveň odkázal, že sa musí naučiť žiť s iránskou nukleárnou technológiou.

"Či sa to Západu páči alebo nie, Irán je nukleárna krajina a je v ich záujme, aby dokázali žiť vedľa Iránu," povedal iránsky prezident v nedeľu v Teheráne. "Dnes chcú narušiť jednotu iránskeho ľudu týmto zdrapom papiera," citovala Ahmadínedžáda iránska agentúra Fars.

Irán označil rezolúciu BR OSN za protizákonnú a prehodnotí svoju spoluprácu s MAAE

Irán ešte v sobotu obvinil Bezpečnostnú radu OSN z používania dvojakého metra, keďže uvalila sankcie na Teherán za mierový nukleárny program, pritom však ignoruje jadrový arzenál Izraela.

"Je nepopierateľné, že jadrové zbrane v rukách izraelského režimu, za ktoré ho Bezpečnostná rada nepostihla sankciami, predstavujú mimoriadne vážnu hrozbu pre regionálny a medzinárodný mier aj bezpečnosť," vyhlásil pred 15-člennou Bezpečnostnou radou iránsky veľvyslanec pri OSN Džavád Zaríf.

Irán zároveň odsúdil rezolúciu BR OSN, ktorá uvaľuje sankcie na Teherán za jeho sporný jadrový program, a označil ich za protizákonné opatrenie vymykajúce sa jurisdikcii BR.

Iránsky parlament vyzve vládu, aby v reakcii na sankcie Bezpečnostnej rady OSN (BR) urýchlene prehodnotila spoluprácu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).

Parlament sa v nedeľu jasnou väčšinou dohodol, že návrhom príslušného zákona sa bude zaoberať v skrátenom konaní. Rozpravu a hlasovanie o zákone tak možno očakávať v najbližších dňoch. Podľa návrhu legislatívy bude mať vláda "povinnosť prehodnotiť spoluprácu s MAAE". Iránske ministerstvo zahraničných vecí predtým v nedeľu označilo rezolúciu BR za protiprávnu a vyhlásilo, že po jej prijatí nemožno očakávať pokračovanie spolupráce s MAAE na "rovnakej úrovni".

Teherán hodlá v jadrovom programe pokračovať, inštaluje nové centrifúgy


Irán bude pokračovať vo svojom jadrovom programe aj napriek sankciám, ktoré prijala Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) a bude realizovať aj plány spojené s inštaláciou 3000 centrifúg v zariadení na obohacovanie uránu v jadrovej elektrárni Natanz. Štátnej televízii to v sobotu povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí. Irán ďalej tvrdí, že jeho jadrový program má mierový charakter a iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vo štvrtok v prejave povedal, že Irán nezastaví v jeho jadrovom programe nič.

"Naša bezprostredná reakcia na BR je, že dnes začíname pracovať v Natanze, kde sa nachádza 3000 centrifúg, a budeme postupovať plnou rýchlosťou," uviedol Laridžání. Elektráreň Natanz je centrom iránskeho programu obohacovania uránu, ktorý možno využiť na výrobu jadrového paliva, ako aj atómovej bomby.

"Táto nová rezolúcia nebude brzdou pre pokračovanie v iránskom jadrovom programe," povedal hovorca rezortu zahraničia Muhammad Alí Hossejní. "Iránsky národ v závislosti od národných schopností a v súlade s rámcom zmluvy o nešírení jadrových zbraní a svojimi nepopierateľnými právami, bude pokračovať vo svojich mierových jadrových plánoch." Alí Hossejní dodal, že toto bude "pokračovaním iránskych mierových aktivít pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu."

Izrael, USA a Nemecko so sankciami súhlasia

Izrael v sobotu privítal sankcie Bezpečnostnej rady OSN voči Iránu, ale zároveň vyzval na "ďalšie, rýchlejšie a odhodlané konanie" proti Iránu. Informovalo o tom izraelské ministerstvo zahraničia. V jeho vyhlásení sa hovorí: "Rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN znamená, že medzinárodné spoločenstvo si uvedomuje, že svet nemôže Iránu dovoliť vlastniť jadrové zbrane."

"Je to len úvodný krok, ale okrem dôležitosti zavedenia počiatočných sankcií, medzinárodné spoločenstvo musí vyzvať na ďalšie, rýchlejšie a odhodlané konanie s cieľom zastaviť proces." Podľa Izraela nebudú úvodné sankcie stačiť.

USA majú rovnaký názor ako Izrael. "Nemyslíme si, že rezolúcia sama o sebe bude stačiť. Chceme, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo ďalšie rozhodnutia," povedal námestník amerického ministerstva zahraničných vecí Nicholas Burns.

Nemecký minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier na margo prijatých sankcií povedal: "Fakt, že rezolúcia bola prijatá jednomyseľne po náročných rokovaniach je silným signálom odhodlanosti medzinárodného spoločenstva." Nemecký minister dodal, že rezolúcia, ktorá zavádza sankcie voči Iránu pre jeho jadrový program "sa stala nevyhnutnou, pretože Irán odmietol splniť požiadavky medzinárodného spoločenstva."

Nemecko a jeho kľúčoví európski partneri - Británia a Francúzsko, ktorí sa zapojili do riešenia problému s Iránom sú podľa Steinmeiera "stále pripravení na rokovania, ak sa Irán vzdá svojich jadrových aktivít." BR OSN prijala rezolúciu voči Iránu v sobotu v reakcii na odmietavý postoj Iránu zastaviť aktivity spojené s obohacovaním uránu.

Rezolúciu BR privítala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, podľa ktorej je to dôležitý krok a signál, pretože Irán nesplnil svoje záväzky a sľuby. Merkelová vyzdvihla jednomyseľné prijatie dokumentu, čím medzinárodné spoločenstvo ukázalo, že pri riešení sporu bude naďalej vystupovať jednotne.

Čína vyjadrila prostredníctvom svojho vyslanca pri OSN Wanga Kuanga-ju ľútosť a sklamanie, že Irán nereagoval kladne na požiadavky Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, aby zastavil svoj jadrový program. Wang vyzval na zintenzívnenie diplomatického úsilia s cieľom pokojne vyriešiť tento problém.

Francúzsko vyzvalo po prijatí sankcií Irán, aby sa vrátil k rokovaciemu stolu, inak sa dostane do ešte väčšej medzinárodnej izolácie. "Irán stojí pred voľbou: buď bude spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, alebo bude pokračovať v obohacovaní (uránu) a riskuje ďalšiu izoláciu," píše sa vo vyhlásení šéfa francúzskej diplomacie Philippa Dousta-Blazyho.

Hlavné body rezolúcie BR OSN voči Iránu:


- Žiadna krajina nesmie Iránu dodávať a ani z Iránu dovážať materiály či technológie použiteľné pri procese obohacovania uránu, spracovaní paliva a budovaní ťažkovodných reaktorov, rovnako ako súčasti systémov balistických striel.

- Zákaz sa netýka vybavení pre ľahkovodné reaktory ani nízkoobohateného uránu v palivových článkoch. Rezolúcia sa tak nevzťahuje na ľahkovodný reaktor, ktorý stavia Irán s pomocou Ruska v Búšehru.

- Rezolúcia zmrazuje zahraničné fondy a finančné aktíva osobám či spoločnostiam, ktoré sú spojené s iránskym jadrovým alebo raketovým programom. Vymenováva výnimky, ktoré zahŕňajú už skôr uzatvorené zmluvy.

- Zmrazenie financií sa týka 11 organizácií a 12 osôb, vrátane Iránskej organizácie pre atómovú energiu a firiem, ktoré sa zaoberajú programami odstreďovania (ktorým sa obohacuje urán), budovaním ťažkovodných reaktorov v jadrovej elektrárni v meste Arak a obohacovaním uránu v Natanze. Medzi osobami, ktorým sa zmrazujú financie, rezolúcia menuje viceprezidenta pre výskum a vývoj Iránskej organizácie pre atómovú energiu, predstaviteľa jadrových stredísk v Natanze a Araku a rektora univerzity obranných technológií v Isfaháne.

- Rezolúcia nezakazuje týmto osobám či predstaviteľom týchto organizácií cestovať, ale vyzýva krajiny, aby informovali výbor Bezpečnostnej rady v prípade, že niektorá z týchto osôb alebo delegácia niektorej z organizácií prekročí ich hranice.

- Sankcie môžu byť pozastavené, ak generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej uzná, že Irán pozastavil svoj jadrový program, prestal vyvíjať ťažkovodný nukleárny reaktor a vracia sa k jednaniam. Baradej má podať správu behom 60 dní po prijatí rezolúcie.

- Sankcie môžu byť zrušené, ak Irán začne dodržiavať všetky smernice Bezpečnostnej rady a MAAE. Môžu byť ale prijaté ďalšie opatrenia, ak Teherán spolupracovať nebude.

- Rezolúcia sa odvoláva na kapitolu sedem, článok 41 Charty OSN, podľa ktorej je rezolúcia záväzná, ale vylučuje vojenskú akciu.

aktualizované 24. decembra 2006, 16:45

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 3. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 4. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 5. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 6. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 7. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 8. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 9. Rastie nám pokrivená generácia?
 10. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 1. Poslanec Borguľa žiada vládu o podporu pre Bratislavu
 2. Otvorenie akademického roka 2017/2018 na EU v Bratislave
 3. Projekt Seberíniho: 60% vypredané ešte pred začiatkom kampane
 4. FSEV UK v Bratislave: Prax je súčasťou študijných programov
 5. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to)
 6. Hyundai Tucson Shadow určite nezostane v tieni.
 7. Stačí len mechanické, alebo elektronické zabezpečenie vozidla?
 8. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 9. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 10. Detské zúbky sú veda
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 5 718
 2. 6 dôvodov, prečo začať posielať peniaze cez VIAMO (a ako na to) 5 455
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 3 007
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 513
 5. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 1 586
 6. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 1 333
 7. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách 1 311
 8. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície? 1 081
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 002
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 894

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.

SVET

Café Európa: Ako sa zmení Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby na Európu i na Slovensko? Sledujte diskusiu.

Neprehliadnite tiež

Svet

Nový šéf kosovskej diplomacie rokoval v Podgorici

Ratifikácia dohody o hraniciach podľa Pacolliho v súčasnosti nie je možná.

Svet

Ruská armáda odštartovala cvičenie na Sibíri

Na akcii sa zúčastní štyritisíc vojakov.

Svet

Úspech Singapuru je povzbudením pre Maďarsko, vyhlásil Orbán

Obe krajiny sú zástancami uzatvorenia dohody o voľnom obchode medzi Úniou a Singapurom.

Svet

Jedenásťročný školák v Rakúsku zmaril svoj únos

Chlapca sa pokúsil stiahnuť do vozidla neznámy muž.