SME

Veterinári našli listeriózu v mletom mäse a v šaláte z Litovle

Ostrava 22. decembra (TASR) - Nebezpečné baktérie, ktoré môžu vyvolať listeriózu, objavili českí veterinári v mletom mäse, vyrábanom v malej prevádzkarni ...

Ostrava 22. decembra (TASR) - Nebezpečné baktérie, ktoré môžu vyvolať listeriózu, objavili českí veterinári v mletom mäse, vyrábanom v malej prevádzkarni ostravskej mäsiarky Heleny Davidovej. Informoval o tom riaditeľ Krajskej veterinárnej správy v Ostrave Jaroslav Polášek s tým, že firme zakázali nebezpečný produkt ďalej vyrábať a predávať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Išlo o výrobok, predávaný pod názvom Sekaná v bránici a vyrobený v prevádzkarni v Ostrave-Přívoze. Vzorky sme tam odobrali už 12. decembra ešte pred začatím celoštátnych kontrol, ktoré nariadilo ministerstvo zdravotníctva. Potvrdené výsledky sme dostali až vo štvrtok 21. decembra a okamžite sme zakázali predaj tohto tovaru," povedal Polášek.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívny výsledok hygienici hlásia v prípade litovelského a vlašského šalátu firmy Hejný a syrového a hermelínového šalátu zábrežskej výrobne. Šaláty sa pravdepodobne dostali na trh.

"Litovelský a vlašský šalát má dátum výroby 19. decembra a lehotu spotreby päť dní. Syrový šalát vyrobili 13. decembra s lehotou spotreby 15 dní, hermelínový je z 12. decembra a takisto má lehotu spotreby 15 dní," povedala vedúca odboru hygieny výživy olomouckej krajskej hygienickej stanice Marie Procházková. V oboch prípadoch sa začalo správne konanie.

Hlavný hygienik ČR nariadil pred niekoľkými dňami rozsiahle celoštátne previerky z dôvodu, že baktérie Listeria monocytogenes boli zistené v zrejúcom syre Baladur a v hermelínovom a pochúťkovom šaláte od výrobcov Lahůdky Palma Praha a Nové lahůdky Sixta Ostrava. Najrozšírenejší Baladur, v ktorom bola norma pre obsah listérií prekročená 820-krát, musel byť stiahnutý z celorepublikovej predajnej siete.

SkryťVypnúť reklamu

Baktéria Listeria monocytogenes je nebezpečná najmä pre starších ľudí so zníženou imunitou, u tehotných žien môže dokonca ohroziť vývoj plodu a v mimoriadnych prípadoch môže spôsobiť aj smrť. "Tehotným ženám, ktoré tento výrobok jedli, by som určite odporúčal, aby sa nechali vyšetriť u lekára. U zdravých osôb by som sa však vôbec ničoho neobával," vyhlásil Polášek.

(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) jam hy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 575
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 221
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 442
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 596
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 274
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu