Sofia 22. decembra (TASR) - Tri dni po opätovnom vynesení absolútneho trestu nad bulharskými zdravotnými sestrami a palestínskym lekárom aj v obnovenom procese, v ktorom čelia obvineniu, že úmyselne infikovali v nemocnici v Bengází viac ako 400 tamojších detí vírusom HIV, sa v kauze predsa len rysuje politické riešenie.
Vyplýva to zo slov námestníka bulharského ministra zahraničných vecí Fejma Čauševa pre súkromnú televíznu spoločnosť bTV.
"Jestvuje politický rámec pre ukončenie konania a rozsudky smrti sú súčasťou tohto rámca," vyhlásil druhý muž rezortu diplomacie po návrate z Líbye.
Podľa jeho slov putovala kauza teraz pred líbyjský najvyšší súd. Ak by aj táto inštancia potvrdila absolútny trest nad obvinenými, ktorí akýkoľvek podiel na infikovaniu popierajú, potom by sa k slovu mala dostať Najvyššia súdna rada severoafrickej krajiny. Tá môže tresty zmierniť alebo rozhodnúť aj o oslobodení odsúdených.
Rokovania s Líbyou o odškodnení rodín, ktorých deti utrpeli ujmu, pokračovali v Tripolise, informoval viceminister zahraničných vecí. Na týchto rokovaniach sa popri predstaviteľoch oboch zainteresovaných štátov zúčastňujú aj ambasádori Francúzska, Nemecka a USA.
Bulharská strana, ako je známe, tvrdí, že deti sa nakazili vírusom HIV v dôsledku nehygienických praktík v spomínanej líbyjskej nemocnici a že vírus bol v zariadení prítomný ešte pred príchodom inkriminovaných osôb. Medzičasom zomrelo už asi 50 infikovaných detí na následky ochorenia AIDS.
Dlhotrvajúci proces sa stal jablkom sváru medzi Západom a líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím, ktorý sa snaží o obnovenie vzťahov. USA i európske krajiny apelovali na prepustenie osem rokov väznených zdravotníkov.
Bulharsko požiadalo 20. decembra medzinárodné inštitúcie o pomoc v prípade. Vláda balkánskej krajiny zaslala prezidentom a predsedom parlamentov členských štátov EÚ a NATO, ako aj OSN a Rade Európy list, v ktorom poukazuje na nedostatky súdneho procesu v Líbyi.
Podľa informácie z aktuálneho vydania bulharského periodika 24 Časa budú bulharské zdravotné sestry čeliť v Líbyi ďalšej žalobe, a to zo strany dvoch tamojších policajtov. Tí požadujú od každej z odsúdených za údajne nepravdivé tvrdenia o ich mučení za mrežami odškodné vo výške po päť miliónov dinárov, čo v prepočte predstavuje tri milióny eur.