Viedeň 21. decembra (TASR) - Britský spisovateľ David Irving dnes opustil Rakúsko a odletel do Anglicka. Odchod sa uskutočnil deň po jeho predčasnom oslobodení z väzenia, kde za popieranie holokaustu mal stráviť tri roky.
Polícia vyhlásila, že Irving odletel rakúskymi aerolíniami na letisko Heathrow vyše dve hodiny po plánovanom štarte o 17.15 h SEČ, pričom toto meškanie zapríčinila hustá hmla na londýnskom letisku, ktoré patrí v Európe k najrušnejším.
"Lietadlo je už vo vzduchu," oznámil major letiskovej polície Andreas Bieder. Hovorca viedenskej polície Herbert Hutter vyhlásil, že lietadlo vzlietlo o 19.45 h SEČ s Irvingom na palube, "bez akýchkoľvek incidentov".
Willfried Kovarnik, šéf viedenskej prisťahovaleckej polície, uviedol, že Irvinga vykázali z Rakúska na neurčitý čas a noc strávil vo väzbe.
Viedenský najvyšší súd v stredu vyhovel Irvingovmu odvolaniu a dve tretiny nepodmienečného trestu mu zmenil na podmienečné prepustenie. Keďže historik už strávil za mrežami vyše 13 mesiacov, súdne rozhodnutie znamenalo, že môže byť z väzenia prepustený.
Vo februári viedenský súd udelil Irvingovi trest tri roky väzenia za základe zákona z roku 1992, ktorým sa postihuje "každý, kto popiera, značne zľahčuje, schvaľuje či ospravedlňuje genocídu národných socialistov alebo iné ich zločiny proti ľudskosti v tlačenom diele, elektronických či iných médiách".
Zákon umožňuje potrestať vinníka až desaťročným väzením.
Počas jednodňového súdneho procesu začiatkom tohto roka Irving priznal vinu za popieranie holokaustu.
Obhajca aj prokurátor sa proti trestu odvolali. V septembri Najvyšší súd Rakúska potvrdil Inrvingovu vinu.
Irving bol vo väzbe od svojho zatknutia v novembri 2005 pre obvinenia, opierajúce sa o jeho dva prejavy z roku 1989 v Rakúsku, v ktorých poprel vyhladenie šiestich miliónov židov počas druhej svetovej vojny. V prejavoch tvrdil, že väčšina ľudí, ktorí zomreli v koncentračných táboroch, ako bol Osvienčim, podľahla chorobám, napríklad týfusu, a nestala sa obeťami popráv v plynových komorách.