Moskva/Londýn/Mníchov/Mainz 21. decembra (TASR) - Bývalý ruský špión Alexander Litvinenko, ktorý na následky otravy rádioaktívnym polóniom 210 zomrel v Londýne 23. novembra, sa mohol stať obeťou provokácie namierenej proti Rusku. Pre denník Komsomoľskaja Pravda to uviedol šéf ruskej zahraničnej rozviedky SVR Sergej Lebedev.
Najvyšší predstaviteľ SVR pripomína v tejto súvislosti slová "istej známej postavy", ktorá sa spomína v súvislosti s touto kauzou: "Mojím cieľom je diskreditácia súčasného vedenia Ruskej federácie a ruského prezidenta osobne a tento cieľ presadím". Sergej Lebedev tak evidentne naráža na myšlienky ruského oligarchu žijúceho v britskom exile Borisa Berezovského.
O tomto exulantovi sa podľa informácií nemeckého spravodajského týždenníka Focus údajne píše aj v protokoloch z nešpecifikovaných odpočúvaní britskej polície, ktoré majú k dispozícii nemeckí vyšetrovatelia. Vyplýva z nich údajne, že Alexander Litvinenko mohol vydierať práve Borisa Berezovského.
Pred vianočnými sviatkami sa s určitosťou nezverejnia žiadne výsledky súdnej pitvy telesných pozostatkov Alexandra Litvinenka.
Z informácie príslušného súdu v londýnskej štvrti St. Pancras ďalej vyplýva, že výsledky sa nezverejnia pred ukončením justičných postupov a že na ich zverejnenie nejestvuje žiadny časový limit.
Konstantin Pulikovskij, najvyšší predstaviteľ Rosnechnadsoru - inštitúcie pre kontrolu jadrových zariadení v Rusku - v stredu absolútne vylúčil, že by pri Litvinenkovej otrave použité polónium mohlo pochádzať z ruských štátnych inštitúcií.
Potvrdili to podľa jeho slov výsledky kontroly v predmetných zariadeniach. Už pred časom zverejnil podobne jednoznačné stanovisko riaditeľ agentúry Rosatom Sergej Kirijenko
Podľa názoru jednej z kľúčových postáv prípadu Litvinenko, niekdajšieho spolužiaka a kolegu zosnulého, medzičasom podnikateľa Dmitrija Kovtuna mohol Alexander Litvinenko pašovať polónium.
"Myslím si, že Litvinenko bol nevypočítateľný. Potreboval peniaze. Dokážem si predstaviť, že pašoval polónium," vyhlásil v telefonáte pre reláciu Smrteľné sprisahanie muž, ktorý sa na moskovskej klinike lieči údajne z choroby z ožiarenia.
Tento program o prípade Litvinenko odvysielal v noci nadnes druhý program nemeckej verejnoprávnej televízie ZDF.
"Osobne som s polóniom nikdy nemal do činenia. Nič som o ňom nepočul, nikto mi ho nedal," vyhlásil Dmitrij Kovtun.
Práve tento podnikateľ patril medzi posledné osoby, ktoré sa 1. novembra kontaktovali v Londýne s Alexandrom Litvinenkom krátko pred jeho záhadným ochorením, ktoré skončilo úmrtím.
12 le dem