WASHINGTON 20. decembra (SITA/AFP) - Kríza v sudánskom Dárfúre je naďalej záležitosťou, ktorá vyvoláva "hlboké znepokojenie" Spojených štátov. Uviedla to v stredu americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, ktorá opäť vyzvala Sudán, aby stiahol svoje námietky voči vyslaniu mierových síl zložených z príslušníkov OSN a Africkej únie s cieľom ukončiť násilie páchané na civilistoch vo vojnou zmietanom regióne.
"Je mimoriadne dôležité (vyslať) mohutné mierové sily, ktoré skutočne môžu pomôcť ukončiť násilie a poskytnúť pomoc mnohým nevinným mužom, ženám a deťom, ktorí trpia v Sudáne," uviedla ministerka. "Táto otázka je predmetom hlbokých obáv Spojených štátov a prezidenta USA," uviedla po stretnutí s osobným vyslancom prezidenta Georgea W. Busha pre Sudán, Andrewom Natsiosom
Natsios sa stretol so sudánskym prezidentom Umarom al-Bašírom a ďalšími predstaviteľmi minulý týždeň, ale nepodarilo sa mu získať súhlas s dohodou o vyslaní asi 20 tisíc príslušníkov mierových síl pod vedením OSN do Sudánu, ktorú sprostredkoval minulý mesiac generálny tajomník OSN Kofi Annan. V súvislosti so stúpajúcimi útokmi voči civilistom, z čoho sú obviňované provládne arabské milície, USA minulý týždeň pohrozili tvrdšími opatreniami vrátane vytvorenia bezletovej zóny nad regiónom. Ako Riceová uviedla, Natsios "hodil loptu" s ubezpečením Chartúmu prostredníctvom vyhlásenia terajšieho predsedu Bezpečnostnej rady OSN z utorka, že Washington a jeho partneri sú za mierový plán, nie za nátlakové možnosti.