New York 20. decembra (TASR) - Irak bol pre novinárov v tomto roku jednoznačne najnebezpečnejšou krajinou. Väčšinu z 32 žurnalistov, ktorí tam prišli o život, majú na svedomí povstalci a teroristi. Informoval o tom dnes Výbor na ochranu novinárov (VON).
Ako vyplýva z analýzy VON, dovedna 55 novinárov a pracovníkov médií v rôznych častiach sveta prišlo o život v roku 2006 priamo kvôli práci, ktorú vykonávali. V minulom roku figurovalo v tejto kategórii 47 žurnalistov. Výbor ešte preveruje, či aj úmrtia ďalších 27 novinárov súvisia s ich povolaním.
Po Iraku nasledujú Afganistan a Filipíny, kde zabili po troch novinároch. Po dvoch reportérov usmrtili v Rusku, Mexiku, Pakistane a Kolumbii.
Irak sa na prvom mieste rebríčka umiestnil štvrtý rok za sebou. Od Spojenými štátmi vedenej invázie z marca 2003 tam zahynulo 92 novinárov, z toho len štyria pri krížovej paľbe alebo v dôsledku vojenských akcií, uvádza sa v správe. Zvyšných 28 zavraždili, pričom polovici smrťou hrozili vopred. Troch zabili po tom, čo ich uniesli. Od začiatku irackej vojny zahynulo aj 37 podporných zamestnancov médií - tlmočníkov, vodičov, sprostredkovateľov a pracovníkov v redakciách.
"Tohtoročné úmrtia v Iraku odzrkadľujú totálne zničenie tradičného postavenia reportérov ako neutrálnych pozorovateľov v čase vojny," uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ VON Joel Simon.
Spomedzi 32 novinárov zabitých v Iraku bolo 30 Iračanov. Jedinými zahraničnými novinármi, ktorí v krajine v roku 2006 zahynuli, boli kameraman a zvukár americkej televíznej siete CBS.
Podľa VON k najsmrteľnejšiemu útoku na novinárov v Iraku došlo 12. októbra, keď maskovaní muži v priestoroch novej satelitnej televízia aš-Šabíja popravili 11 osôb, z toho piatich žurnalistov.
Celosvetovo v asi 85 percentách úmrtia novinárov išlo o vraždu, 11 percent sa pripisuje bojovým incidentom a štyri percentá spravodajskému pokrývaniu nebezpečných udalostí, napríklad protestov. Medzi novinármi zabitými tento rok bolo osem žien.
V roku 1981 založený VON uviedol, že okolnosti každého úmrtia nezávisle vyšetruje a overuje. Do zoznamu nezaraďuje novinárov zabitých pri nehodách, napríklad automobilových alebo leteckých, iba ak boli spôsobené nepriateľskou akciou.
Počas svetových konfliktov pred a vrátane vietnamskej vojny väčšina úmrtí novinárov súvisela s bojovými akciami, vraždy boli mimoriadne zriedkavé. To sa zmenilo začiatkom 70. rokov, keď bolo v Kambodži zabitých alebo zmizlo asi 34 pracovníkov médií. Mnohých nikdy nenašli.