Belehrad 4. apríla (TASR) - Britský minister zahraničných vecí Robin Cook dnes v Belehrade vyhlásil, že exprezident Slobodan Miloševič môže byť najprv súdený v Srbsku, neskôr sa však bude musieť "zodpovedať zo svojich zločinov" pred medzinárodnou justíciou.
Po stretnutí so svojím náprotivkom Goranom Svilanovičom Cook privítal skutočnosť, že Miloševič sa môže zodpovedať za zločiny spáchané na Srboch. "Po skončení tohto procesu sa však musí zodpovedať za zločiny spáchané proti iných národom v regióne," dodal Cook.
"Chcem veľmi jasne povedať, že proces (proti exprezidentovi) nemôže všetkých uspokojiť, kým pán Miloševič nebude súdený Medzinárodným trestným tribunálom v Haagu za zverstvá spáchané ním a v jeho mene v Bosne, v Kosove a inde," vyhlásil šéf britskej diplomacie.
V súvislosti s negatívnym postojom juhoslovanského prezidenta Vojislava Koštunicu voči haagskemu tribunálu Cook apeloval na srbský ľud, aby "pochopil, že splnenie medzinárodných záväzkov je v jeho záujme".
Svilanovič v súvislosti s ďalším osudom Miloševiča vyhlásil, že poskytovanie medzinárodnej pomoci JZR by nemalo byť priamo spájané s vydaním exprezidenta pred ICTY. Svilanovič zároveň ubezpečil, že Belehrad "nezabudne na svoje medzinárodné záväzky, vrátane plnej spolupráce s ICTY".
Obaja ministri okrem problematiky okolo Miloševiča hovorili aj o ekonomických otázkach a o situácii v regióne s dôrazom na juh Srbska, kde pôsobia albánski ozbrojenci.