Brusel 18. decembra (TASR) - Dovedna 51 percent Slovákov si myslí, že vývoj na Slovensku sa uberá správnym smerom. Najviac sú o správnosti vývoja vo svojej krajine presvedčení Litovčania, Slovinci, Poliaci, Česi a Slováci, najväčšie pochybnosti majú Francúzi, Briti a Nemci. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý dnes zverejnila Európska komisia.
Podľa neho patria Slováci k eurooptimistom. Vyše 60 percent z nich považuje členstvo Slovenska v Európskej únii za "dobrú vec", 71 percent tvrdí, že to krajine prinieslo výhody. V rámci celej únie hodnotí členstvo svojej krajiny v EÚ pozitívne 53 percent občanov. Najviac sú o tom presvedčení Íri (78 percent) a Luxemburčania, najväčšími euroskeptikmi sú Briti (34 percent), Rakúšania a Maďari. Slováci sú so 61 percentami na ôsmom mieste.
Obyvatelia Európskej únie dôverujú o trocha viac Európskemu parlamentu (53 percent) než Európskej komisii (48 percent). Slovenskí občania patria k národom s najväčšou dôverou voči európskym inštitúciám, keď komisii verí 66 percent a europarlamentu 71 percent Slovákov. EP sa tak po Slovincoch teší najväčšej dôvere práve zo strany Slovákov. EK je najdôveryhodnejšia pre Slovincov, Belgičanov, Grékov a Slovákov.
Za ďalšie rozšírenie EÚ v nadchádzajúcich rokoch je necelá polovica občanov únie, pričom táto myšlienka sa teší najväčšej podpore u Poliakov, Slovincov, Grékov a Slovákov.
Za európsku ústavu by hlasovala vyše polovica obyvateľov krajín, ktoré ju ešte neratifikovali alebo odmietli. Hoci Holanďania a Francúzi minulý rok euroústavu v referende nepodporili, z najnovšieho prieskumu vyplýva, že ju schvaľuje 59 percent Holanďanov a 56 percent Francúzov. Spomedzi krajín, ktoré ju zatiaľ neratifikovali, má európska ústavná zmluva najväčšiu podporu u Poliakov (63 percent) a hlasovala by za ňu aj polovica Čechov.
Dve tretiny občanov únie si myslia, že EÚ by mala mať spoločnú zahraničnú politiku voči tretím krajinám. Slováci sú v skupine štátov s najväčšou podporou tohto návrhu, keď si to myslí vyše sedem z desiatich slovenských respondentov. Ešte väčšiu podporu obyvateľov EÚ má spoločná bezpečnostná a obranná politika a to najmä u Cyperčanov, Belgičanov, Slovákov, Čechov, Lotyšov a Slovincov.
Za najdôležitejšie hodnoty považujú Európania mier, rešpektovanie ľudského života a ľudské práva. Dovedna 85 percent Európanov tvrdí, že v súčasnosti existuje priveľa tolerancie a že páchateľov trestných činov treba trestať prísnejšie. Za prísnejšie tresty sa zasadzujú najmä Cyperčania (97 percent), Česi (95 percent) a Slováci (93 percent).
Prieskum ukázal, že tolerancia voči homosexualite je v EÚ skôr obmedzená. Necelá polovica Európanov by povolila sobáše medzi osobami rovnakého pohlavia vo všetkých krajinám únie a tretina by akýmto párom umožnila aj adopciu detí. Slováci sa zaraďujú ku krajinám, ktoré sa k tomu stavajú skôr odmietavo, keď s homosexuálnymi sobášmi súhlasí 19 percent slovenských respondentov a s adopciou 12 percent. Najväčšiu podporu majú takéto manželstvá a adopcie medzi Holanďanmi, Švédmi, Dánmi a Belgičanmi. Najväčšími odporcami manželských zväzkov medzi homosexuálmi sú Lotyši, Cyperčania, Gréci a Poliaci, s adopciou detí homosexuálmi nesúhlasia najmä Poliaci, Malťania a Lotyši.
V EÚ prevláda odmietavý postoj voči legalizácii marihuany, keď len jedna štvrtina občanov by konzumáciu marihuany zlegalizovala. Najväčšiu podporu má tento krok u Holanďanov, Španielov a Britov. Legalizáciu podporuje aj 16 percent Slovákov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh