New York 17. decembra (TASR) - Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov schválilo 18. decembra 1990 Medzinárodnú konvenciu o ochrane práv všetkých pracujúcich migrantov a členov ich rodín. VZ OSN tak zohľadnilo fakt, že počet migrujúcich ľudí sa z roka na rok vo svete zvyšuje.
Približne o rok neskôr, 4. decembra 2000, VZ OSN vyhlásilo 18. december za Medzinárodný deň migrantov v rezolúcii 55/93. Reagovalo tak na jav stáleho zvyšovania počtu migrantov.
Členovia VZ OSN v Konvencii zdôraznili, že treba vyvinúť väčšie úsilie na zaistenie dodržiavania základných ľudských práv a slobôd pre všetkých migrantov. Podľa odhadov je každý 35. človek na svete migrantom, teda žije a pracuje v štáte, ktorý nie je jeho domovinou.
Takmer vo všetkých krajinách žijú prisťahovalci a prakticky z každej krajiny ľudia z rôznych dôvodov odišli, uvádza sa na stránke OSN (www.un.org).
Aj preto OSN vyzýva svoje členské štáty, mimovládne i ďalšie organizácie, aby si pripomenuli 18. december. Zdroj svetovej organizácie uvádza, že vládne i mimovládne inštitúcie by mali v pondelok najmä poskytovať informácie o základných ľudských právach a slobodách migrantov. Využiť by mali na to aj skúsenosti iných štátov a vymieňať si ich s cieľom zaistiť ochranu migrantov.