Praha 16. decembra (TASR) Pražská výzva pre Irak je názov dvojdňovej konferencie, ktorá sa dnes začala v Prahe. O zložitej situácii v Iraku a možných východiskách pricestovalo diskutovať asi 60 delegátov hlavne Iračanov, ktorí žijú v exile v Európe. Menovateľom konferencie je kritika USA a údajne neústavných krokov nekompetentnej irackej vlády.
Záštitu nad pražskou konferenciou má podpredseda Poslaneckej snemovne ČR Lubomír Zaorálek (ČSSD) a delegátov písomne pozdravil a podporil aj český člen zahraničného výboru Európskeho parlamentu Jaromír Kohlíček.
Konferencia sa mala konať pred týždňom v priestoroch Poslaneckej snemovne, ale voči tomu sa ohradila nielen vládna ODS, ale aj české ministerstvo zahraničných vecí. Varovanie pred konferenciou prišlo aj od českej kontrarozviedky, ktorá avizovala, že bude akciu monitorovať. Proti konferencii sa vyslovil aj iracký veľvyslanec v Prahe.
Kritiku vyvolalo nielen to, že pozvanie nedostali predstavitelia USA či oficiálneho Iraku, ale najmä skutočnosť, že medzi pozvanými mali byť aj bývalí členovia zakázanej strany Baas Saddáma Husajna. Jeden z usporiadateľov pražskej konferencie, predseda Česko-irackého združenia Faisal Ismail, v rozhovore pre TASR poprel, že by v Prahe bol čo i len jeden bývalý baasista.
Tá konferencia je skutočne pre to, aby sa usilovala nájsť nejaké reálne východisko, ktoré by mohlo pomôcť situácii v Iraku. Na mysli mám pomôcť všetkým, skutočne všetkým, vrátane americkej administratívy. To je ten zmysel. My chceme dávať najavo, nahlas: áno, my sme, my existujeme, a je potrebné nás počúvať, pretože sme súčasťou tohto (irackého) celku, uviedol Faisal Ismail.
Delegáti konferencie v prejavoch nešetrili kritikou USA a kritickej administratívnej a bezpečnostnej situácie v Iraku. Podľa Ismaila sa Američania dostali v Iraku do pasce. A krajina, ktorá je kolískou civilizácie a mala byť rajom na zemi, sa zmenila na peklo. Podľa arabistu Jaroslava Bureša z českého Ústavu medzinárodných vzťahov je bezpečnostná situácia v Iraku mimoriadne zlá aj preto, že krajina sa stala cvičiskom islamistov.
Z neústavných krokov obvinil Američanov a irackú vládu Salim Al Imami. Spochybnil aj samotný útok USA na Irak, pretože k nemu viedla falošná zámienka" a Irak neohrozoval svetový mier. Podľa jeho slov by situáciu v Iraku vyriešil odchod americkej armády, vznik samostatného a na USA nezávislého irackého ministerstva obrany a ministerstva vnútra, nahradenie terajšej ústavy ústavou z roku 1921 a zmena volebného zákona.