BRATISLAVA 15. decembra (SITA) - Dvere Európskej únie sú aj po piatkových záveroch summitu európskych lídrov otvorené pre nádejných kandidátov na vstup do európskeho bloku, ale len za podmienok, že splnia prísne kritériá spojené s členstvom. Lídri totiž potvrdili rozhodnutie ministrov zahraničných vecí EÚ a čiastočne zmrazili prístupové rokovania s jedným z kandidátov na vstup - s Tureckom. Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso na margo rozhodnutia o Turecku povedal: "Bolo to čestné a veľmi vyvážené rozhodnutie Európskej únie, ktoré pridáva na vážnosti procesu rozširovania." Predseda EK a ďalší lídri potvrdili, že sú za rozširovanie - aj napriek platnosti tvrdých kritérií. Barroso povedal: "Rozširovanie posilňuje Európu na medzinárodnom poli. Rozširovanie je najdôležitejším nástrojom mieru a stability na našom kontinente." Európski lídri potvrdili aj rozšírenie schengenského priestoru o desať nových členských štátov k 31. decembru budúceho roka.
Lídri sa taktiež pokúsili na summite oživiť myšlienku "mŕtvej" euroústavy, ale naštartovanie diskusie o nej ich názorovo okamžite rozdelilo. Nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej krajina preberá rotujúce predsedníctvo EÚ 1. januára, prisľúbila, že sa zameria na oživenie ústavy, ktorá má slúžiť ako návod na riadenie expandujúcej Európy. Španielsko s Luxemburskom oznámili, že v polovici januára v Madride zorganizujú konferenciu o ústave, na ktorej naštartujú "iniciatívu priateľov ústavy".
Nemecko, Británia, Francúzsko, Holandsko a Írsko, ktoré sú za zachovanie národnej suverenity v záležitostiach spojených s vnútrom a spravodlivosťou sa po summite tešili, pretože sa podarilo zažehnať hrozbu odstránenia národného veta v oblasti bezpečnosti a spravodlivosti.
Čo sa týka záverov spojených s medzinárodným dianím, lídri varovali Irán a Sýriu pred zasahovaním do záležitostí svojich susedov a od krajín požadujú, aby zaujali "zodpovednejší" prístup, ak si chcú zlepšiť svoje vzťahy s európskym blokom. "Európska rada vyjadruje znepokojenie nad negatívnym dosahom iránskej politiky na stabilitu a bezpečnosť Blízkeho východu," píše sa v záveroch lídrov EÚ z bruselského summitu. "Európska rada zdôrazňuje, že Irán musí v regióne zohrávať zodpovednú úlohu." Hlavy štátov a vlád EÚ zároveň potvrdili päťbodovú mierovú iniciatívu na Blízkom východe, ktorá požaduje okamžité zastavenie bojov, vytvorenie vlády národnej jednoty v Palestíne, rokovania medzi palestínskym lídrom a izraelským prezidentom, výmenu väzňov medzi Izraelom a Palestínou a vyslanie medzinárodnej misie do Pásma Gazy, ktorá by monitorovala dodržiavanie prímeria. Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero povedal: "Európa jednohlasne vyjadrila podporu mieru na Blízkom východe."
Lídri sa vyjadrili aj k teheránskej konferencii o holokauste. Razantne odsúdili každé, či už úplné alebo čiastočné, popretie holokaustu ako historickej skutočnosti. Konanie konferencie, ktorej cieľom bolo prediskutovať dôkazy o genocíde Židov počas 2. svetovej vojny, odsúdil celý západný