Brusel 15. decembra (TASR) - Európska únia bude striktnejšie kontrolovať, či krajiny uchádzajúce sa o členstvo spĺňajú všetky požadované podmienky. Na summite, ktorého hlavnou témou bolo rozširovanie EÚ, tým dal Brusel najavo, že sprísňuje svoju politiku týkajúcu sa prijímania nových členov. Žiadne zásadné rozhodnutia summit však nepriniesol.
Podľa slovenského premiéra Roberta Fica bolo cítiť obavy z prijímania nových členov zo strany niektorých krajín EÚ, no potvrdilo sa, že EÚ je aj naďalej otvorená ďalšiemu rozširovaniu a dodrží svoje prísľuby dané štátom Západného Balkánu, hoci tempo rozširovania musí zároveň zohľadňovať schopnosť únie prijímať nových členov.
"Stanovisko únie je jednoznačné - ak budú splnené podmienky, nie je dôvod na to, aby sa tieto štáty nestali súčasťou únie," uviedol po skončení summitu slovenský premiér Robert Fico.
EÚ dala tiež najavo, že je vítané, aby sa Srbsko stalo členom únie, čo podľa Fica pomôže demokratickým silám v krajine. Pripomína sa však zároveň podmienka spolupráce Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) ako predpoklad obnovenia prerušených rokovaní o asociačnej a stabilizačnej dohode. EÚ verí, že Srbsko bude v takomto prípade schopné rýchlo dobehnúť ostatné krajiny.
"Musíme jasne povedať, že pokiaľ nová vláda (ktorá vyjde z januárových volieb v Srbsku) bude pripravená plniť si takéto záväzky, my budeme kategoricky presadzovať, aby sa začali rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode so Srbskom a aby sme začali čoraz viacej približovať Srbsko a jeho obyvateľov k EÚ. Nehľadiac na zložitú diskusiu o integračnej kapacite, či inštitucionálnej reforme sme chceli dať jasný signál Srbsku a jeho demokratickým silám už dnes," uviedol slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Hoci si je únia vedomá, že treba zmeniť rozhodovacie postupy v otázkach bezpečnosti a justície a prejsť z problematického jednohlasného prijímania rozhodnutí na systém kvalifikovanej väčšiny, čo by uľahčilo rozhodovanie o boji proti terorizmu či organizovanému zločinu, ani tu sa nepodarilo dospieť k pokroku a len sa zopakovalo, že sa tento problém bude riešiť.
V diskusii o migrácii sa schválila séria opatrení, ktoré majú pomôcť únii zvládať čoraz väčší prílev imigrantov. Okrem iného sa musí zintenzívniť spolupráca v rámci únie, ako aj medzi úniou a africkými štátmi ako krajinami pôvodu ilegálnych imigrantov prichádzajúcimi do Európy. Takisto sa posilní ochrana vonkajších hraníc EÚ zlepšením podmienok pre fungovanie agentúry Frontex.
"Slovensko je krajina, ktorá migráciou nie je postihnutá ako ostatné štáty EÚ a preto sme zohľadňovali postoje Španielska, Portugalska či Malty ako najviac postihnutých krajín," objasnil Fico.
O návrhu na podporu legálnej migrácie, ktorý by umožňoval časovo obmedzené pracovné príležitosti pre africké obyvateľstvo, si predseda vlády myslí, že najprv treba odstrániť pracovné obmedzenia pre obyvateľov nových členských krajín v rámci únie a až potom riešiť problém legálnej migrácie a možnosti zamestnania pre občanov tretích krajín v únii.
Európski lídri tiež formálne potvrdili prijatie Bulharska a Rumunska k 1. januáru, čiastočné prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom, ako aj nový harmonogram rozširovania Schengenu, na ktorom sa minulý týždeň dohodli ministri vnútra.