Praha 4. apríla (TASR) - Minister obrany ČR Vladimír Vetchý, ktorého rezort čelí kritike za zlú ekonomickú situáciu, zatiaľ zostáva vo funkcii. Na tlačovej konferencii, na ktorej ministerstvo predstavilo zmenu akvizičného systému armády, na základe čoho rezort hospodári s prostriedkami, Vetchý avizoval, že sa teraz chce zamerať hlavne na zlepšenie práce rezortu.
V súvislosti so zlou situáciou v hospodárení armády sa viackrát objavili špekulácie o odchode ministra Vetchého, ktorý dnes priznal, že o problémoch vedel a snažil sa dosiahnuť isté zmeny. "Samozrejme, že je to aj moja chyba, že som sa nesnažil dostatočne tvrdo pôsobiť na zmeny," vyhlásil minister. Ako dodal, usiloval sa, aby fungovali kontrolné mechanizmy, ktoré však situáciu nedokázali napraviť.
V médiách sa tento týždeň objavili špekulácie, že premiér Miloš Zeman plánuje Vetchého odvolať a na toto miesto povolať jeho ekonomického námestníka Jaroslava Tvrdíka. Premiér tieto dohady odmietol komentovať a Vetchý uviedol, že s premiérom o situácii v rezorte pravidelne diskutuje, ale žiadne špeciálne stretnutie sa nekonalo.
Minister obrany schválil zmenu akvizičného systému armády, podľa ktorej by malo dôjsť k decentralizácii celého systému, čo by viedlo k hospodárnejšiemu využívaniu financií v rezorte obrany. Kolégium ministra obrany 29. marca prerokovalo a schválilo návrh zmeny akvizičného systému. Ekonomický námestník Jaroslav Tvrdík, do ktorého Vetchý vkladá veľké nádeje, má návrh do konca mája ďalej rozpracovať a opätovne predložiť.
Námestník ministra po analýze súčasného stavu akvizičného systému navrhuje predovšetkým oddelenie koncepcie akvizičnej politiky od jej kontroly a vlastnej výkonnej časti. Akvizičný úrad by mal podľa nového návrhu postupne k 31. 12. 2001 zaniknúť, i keď Tvrdík nevylúčil jeho ďalšiu existenciu po potrebných reformách. Celý systém si podľa neho vyžiada aj ekonomickú reformu.
Akvizičný úrad od začiatku zápasí s nedostatkom kvalifikovaných ľudí, chýbajú mu hlavne právnici a ekonómovia. Podľa novej reformy armádu čaká séria výberových konaní, ako aj posilnenie kontroly, hlavne predbežnej, aj keď podľa Tvrdíka bude pravdepodobne potrebné na istý čas kontrolu čiastočne utlmiť, pretože - ako dodal - "niekto musí aj robiť". Na záver Tvrdík podotkol, že aj v novom systéme môžu byť, samozrejme, nedostatky a zároveň ponúkol prácu všetkým, ktorí by vedeli o lepšom modeli.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel