VATIKÁN 14. decembra (SITA/AP) - Pápež Benedikt XVI. a hlava gréckej pravoslávnej cirkvi, arcibiskup Christodoulos, podpísali vo štvrtok v pápežskej knižnici spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú na medzináboženský dialóg a potvrdzujú svoj odmietavý postoj k potratom a eutanázii. Vyhlásenie a osobné stretnutie oboch cirkevných predstaviteľov zdôraznilo zlepšujúce sa vzťahy medzi katolíckou a pravoslávnou cirkvou, ktoré sa rozdelili pred takmer 1000 rokmi a stále zostávajú rozdelené v mnohých otázkach kresťanskej doktríny.
V prejavoch pred podpísaním deklarácie Benedikt a Christoduolos varovali pred hrozbou rastúcej sekularizácii v modernej európskej spoločnosti a zdôraznili potrebu brániť kresťanské hodnoty. V tejto súvislosti sa obrátili na katolíckych a pravoslávnych veriacich s prosbou o ich vlastnú kultúrnu a hlavne duchovnú podporu. Podľa pápeža sa kresťania v krajinách EÚ musia spojiť, aby spoločne čelili výzvam, ktoré konfrontujú kresťanskú vieru ako sekularizmus, relativizmus a nihilizmus.
Christodoulos pricestoval do Vatikánu v stredu večer na štvordňovú návštevu. Ide o jeho prvú návštevu Vatikánu od pohrebu pápeža Jána Pavla II. v apríli 2005. Výzvy na rozsiahlejší dialóg sa zintenzívnili najmä po Benediktovej návšteve Turecka, kde sa stretol aj s ekumenickým pravoslávnym patriarchom Bartolomejom I., duchovným vodcom 250 miliónov pravoslávnych kresťanov. Podľa pápeža chce katolícka cirkev v záujme zbližovania podporiť pastoračnú spoluprácu s pravoslávnou cirkvou na všetkých možných úrovniach.
Vo vyhlásení sa obaja cirkevní lídri obrátili na vedeckú obec so žiadosťou o rešpektovanie ľudského života, dôstojnosti a celistvosti človeka v každom štádiu jeho existencie, "od počatia po prirodzenú smrť".
Christodoulos zasadil svoju návštevu do širšieho kontextu a vyjadril "potrebu spolupráce náboženstiev, a to nielen kresťanských cirkví". Svetový mier "ohrozuje fanatizmus niektorých ľudí, ktorý je označený nálepkou náboženstva," povedal arcibiskup.
Na stretnutí Christodoulos požiadal Benedikta o vrátenie malého úlomku z Partenónu, ktorý je vystavený vo Vatikánskom múzeu, ako znak ďalšej spolupráce medzi oboma cirkvami, informovala agentúra ANSA. Pápež na arcibiskupovu žiadosť odpovedal, že ju zváži.