New York 14. decembra (TASR) - Bývalý juhokórejský minister zahraničných vecí Pan Ki-mun, ktorý od 1. januára 2007 nahradí Kofiho Annana na poste generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN), zložil dnes v New Yorku prísahu. Mandát šéfa OSN je päťročný a valné zhromaždenie svetovej organizácie ho môže do jej čela zvoliť maximálne dva razy.
Pan Ki-mun (62) prevezme 192-člennú organizáciu, ktorá začala pracovať na reformách odštartovaných jeho predchodcom ghanským diplomatom Kofi Annanom po kritike, že je príliš mdlá a že sa dokonca stáva prekážkou pri riešení medzinárodných problémov.
Mnohí svetoví lídri sa vyslovujú za potrebu reorganizácie najvplyvnejšieho orgánu OSN, Bezpečnostnej rady, aby reflektovala realitu súčasnosti a nie realitu roku 1945, keď bola vytvorená.
Pan Ki-mun sa nechal počuť, že chce presadiť reformy, ktoré začal Annan, zároveň však viesť OSN k viac proaktívnej role a snažiť sa o utíšenie vzťahov narušených globálnym nepokojom po 11. septembri 2001.
"Budúci generálny tajomník musí byť kedykoľvek pripravený konať ako nestranný a všímavý sprostredkovateľ a napomáhač. Táto úloha je žiadaná tak v New Yorku, ako aj po celom svete," vyhlásil už skôr na margo riadenia OSN juhokórejský diplomat a dodal, že OSN bude naďalej životne dôležitá na svetovej scéne.
Muž, ktorý ako 18-ročný potomok farmárskej rodiny navštívil ako študent Washington v rámci programu organizovaného Americkým Červeným krížom, si z vtedajšej návštevy v Bielom dome u prezidenta Johna F. Kennedyho odniesol zrejme prvý impulz, tak dôležitý pre ďalší vývoj jeho osobnosti.
Absolvent najprestížnejšieho inštitútu vyššieho vzdelávania Národnej univerzity v Soule, kde v roku 1970 získal akademický titul v odbore medzinárodných vzťahov, absolvoval v polovici 80. rokov aj Harvardskú univerzitu v odbore verejná správa. Na juhokórejskom ministerstve zahraničných vecí pôsobil od roku 1970. Jeho prvým pôsobiskom v zahraničí bola India, diplomatická služba ho však vyslala aj do Rakúska, USA a misie pri OSN.
Ako poradca pre otázky národnej bezpečnosti pracoval pre dvoch juhokórejských prezidentov a v Soule pôsobil aj v iných funkciách, kým sa v januári 2004 stal ministrom zahraničných vecí.
Pan Ki-mun, ktorý bude v poradí ôsmym generálnym tajomníkom v 60-ročnej histórii OSN, vystupuje jemne a mierne, a cení si vzťahy s inými ľuďmi. Niektorí o ňom hovoria ako o rodenom diplomatovi so schopnosťou nerobiť si nepriateľov.
Ale muž, ktorý za prioritu označuje dosiahnutie medzinárodnej dohody na definícii terorizmu - tiež priznáva, že vo svojej novej úlohe bude musieť byť pevný, keď bude musieť zmierovať niektorých z najurputnejších nepriateľov planéty.