BRUSEL 14. decembra (SITA/AFP) - Sedem rokov po bombardovaní Srbska silami NATO vojenská aliancia vo štvrtok privítala Belehrad ako svojho privilegovaného partnera, spolu s Bosnou a Čiernou Horou. Počas ceremónie v sídle NATO v Bruseli srbský prezident Boris Tadič za účasti veľvyslancov 26 členských krajín a generálneho tajomníka aliancie Jaapa de Hoopa Scheffera podpisom potvrdil účasť Srbska v predvstupovom programe aliancie Partnerstvo za mier.
"Rozhodnutie prizvať nás k účasti (v programe) má obrovský historický význam nielen pre moju krajinu a náš región, ale verím, že aj pre všetky krajiny, ktoré sú zastúpené v tejto miestnosti," vyhlásil Tadič. Partnerstvo za mier je proces, ktorý spája členské a partnerské krajiny NATO v širokom programe spoločnej obrany a činností týkajúcich sa bezpečnosti, no krajine neposkytuje žiadnu záruku budúceho členstva v aliancii. Tadič pri tejto príležitosti prisľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby srbské sily dolapili bývalého vojenského lídra bosnianskych Srbov, vojnového zločinca Ratka Mladiča. "V Srbsku sa 21. januára konajú voľby. Som mimoriadne optimistický a verím, že nová demokratická vláda sa bude plne angažovať v otázke vydania všetkých obvinených vojnových zločincov."
Ešte pred Tadičom podpísal ako prvý zo zástupcov troch balkánskych krajín dohodu s NATO bosniansky Srb Nebojša Radmanovič, ktorý momentálne stojí na čele tripartitného predsedníctva Bosny a Hercegoviny. Radmanovič po podpise vyhlásil: "Sen Bosny a Hercegoviny sa stal skutočnosťou." Okrem toho dodal, že Bosna je pripravená spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, ktorý sa snaží o zadržanie vojnového lídra bosnianskych Srbov Radovana Karadžiča, a to "nielen preto, že vieme, že je to našou povinnosťou, ale aj preto, že chceme splniť všetky štandardy".
Po štvrtkových udalostiach sa počet krajín združených v Severoatlantickej aliancii zvýšil na 49 - 26 členských krajín a 23 partnerských štátov.