Londýn 14. decembra (TASR) - Princezná Diana sa nestala obeťou vražedného sprisahania, ale zomrela pri tragickej dopravnej nehode. K tomuto záveru dospela britská polícia, ktorá dnes zverejnila výsledky svojho trojročného vyšetrovania s cieľom urobiť po takmer desiatke rokov koniec konšpiračným teóriám.
"Som spokojný, že nik sa nepokúšal zatajovať informácie a sme si istí, že tvrdenia o sprisahaní sú nepodložené," povedal bývalý policajný šéf John Stevens. "Podľa teraz dostupných dôkazov, nedošlo k sprisahaniu s cieľom zavraždiť niekoho z posádky toho auta. Bola to tragická nehoda," povedal Stevens novinárom. Okrem 36-ročnej Diany v parížskom cestnom tuneli Alma zahynul 31. augusta 1997 aj jej 42-ročný priateľ Dodi al-Fayed a vodič mercedesu Henri Paul.
Vyšetrovaním sa tiež zistilo, že Diana nebola v čase smrti tehotná. S tvrdením o tehotenstve prišiel Dodiho otec, Mohammed al-Fayed, ktorý teóriu o sprisahaní šíri. Niektoré špekulácie uvádzali tehotenstvo princeznej ako možný motív vraždy. Správa spochybnila tvrdenia Mohammeda al-Fayeda, že Diana mala v úmysle vydať sa za Dodiho.
"Sme si istí, že princezná z Walesu nebola v čase smrti tehotná. Naše závery podporili forenzné testy vzoriek krvi odobratých v mercedese," uviedol Stevens. "Z výpovedí jej blízkych priateľov a spoločníkov vyplýva, že nebola zasnúbená a zásnuby ani neplánovala," dodal.
Vzorky krvi vodiča ukázali, že hladina alkoholu v krvi Paula bola dvakrát vyššia, ako je povolené v Británii. Stevens dodal, že limuzína prenasledovaná paparazzi do 13. piliera tunela vrazila rýchlosťou okolo 100 kilometrov za hodinu.
"Prišli sme k záveru, že nič v tomto veľmi rýchlom slede udalostí, ktoré sme rekonštruovali, nepodporuje tvrdenie o vražednom sprisahaní," povedal Stevens.
Smrť princeznej spustila lavínu konšpiračných teórií, že nehodu zaranžovala britská tajná služba, dokonca jej bývalý manžel a dedič trónu princ Charles, keďže vzťah Diany a Dodiho bol pre kráľovskú rodinu nepríjemný.
Policajné vyšetrovanie na najvyššej úrovni nariadil bývalý kráľovský súdny koroner Michael Burgess v januári 2004, keď otvoril britské vyšetrovanie úmrtia Diany.
Stevens, bývalý šéf londýnskej Metropolitnej polície, strávil takmer tri roky zisťovaním, čo sa vlastne stalo. Niekoľko hodín vypočúval aj princa Charlesa. Stevens vyhlásil, že jeho cieľom je záležitosť definitívne uzavrieť a urobiť za ňou hrubú čiaru.
Zistenia britských úradov, že išlo o nehodu, sú v súlade s výsledkami francúzskeho vyšetrovania z roku 1999.
Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý začiatkom mesiaca zverejnila stanica BBC, viac ako 31 percent opýtaných je presvedčených, že úmrtia neboli náhodné. O tom, že išlo o nehodu, je presvedčených 43 percent opýtaných. Prieskum vykonala agentúra GfK NOP na vzorke 1000 dospelých. Odchýlka chyby je plus/mínus tri percentuálne body.
Zverejnenie policajnej správy umožní, aby sa konečne začalo súdne vyšetrovanie smrti Diany, ktoré otvorili a zakrátko odročili v roku 2004. Súdne vyšetrovanie sa má oficiálne obnoviť v januári 2007 a viesť ho má penzionovaná sudkyňa, barónka Elizabeth Butlerová-Slosssová.