SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Tváre Markízy, či predsa len osobnosti? Z redaktorov hovorcovia

O strane Pavla Ruska, ktorá zažiari po Veľkej noci, sa hovorí, že bude stranou Hollywoodu.

Bývalý dlhoročný šéf spravodajstva televízie Markíza Ľubomír Lintner už z televízie odišiel a bude zrejme podpredsedom nového politického subjektu.
Kuloárne reči naznačujú, že nepísanou "ombudsmankou" tejto strany bude aj publicistka, osobnosť televíznej obrazovky za rok 2000 Eva Černá.
V súvislosti so stranou sa často spomínalo aj meno redaktora a moderátora Daniela Krajcera, ktorý však vstup do subjektu Pavla Ruska nikdy nepotvrdil a stále nie je isté, či o ňom uvažuje.
O týchto ľuďoch síce už dnes možno povedať, že nie sú len bezduchými výtvormi televízneho biznisu, či však dokážu svoje schopnosti predať aj mimo obrazovky, ukáže čas. Budú mať na to niekoľko mesiacov.
Premeniť sa z tvárí na osobnosti sa zatiaľ pár redaktorom, ktorí z fabriky zvanej Markíza odišli, podarilo.
Momentálne sú z nich hovorcovia a niektorí z nich tvrdia: "Nikdy som sa nemal lepšie."

Andrea Vadkerti: Sú chvíle, keď bojujete o svoju česť

Andrea Vadkerti bola jednou z najúspešnejších, a najmä najambicióznejších tvárí Markízy. Bola zaškatuľkovaná ako moderátorka, jej názory a zdravá rivalita ju však zaradili medzi hŕstku osobností tejto televízie. Možno najúprimnejšie sa z jej odchodu tešila Aneta Parišková - odvtedy nemala takú tvrdú konkurenciu ani v Soni Moškovej, ani v Denise Šulcovej.
Oficiálnym dôvodom odchodu mali byť podnikateľské aktivity Andrey Vadkerti, ktorá tvrdí: "Neoficiálnym dôvodom bol fakt, že môj priateľ Martin Lengyel v tom čase požiadal o licenciu na spravodajskú televíziu, čím pravdepodobne ohrozil obchodné záujmy a iné ambície pána Ruska. Ten sa nahneval a okamžite ma stiahol z obrazu."
Mala dve možnosti - verejne sa majiteľom televízie ospravedlniť, alebo ísť preč. Zvolila si druhú alternatívu, aj za cenu straty atraktívneho povolania.
"Sú chvíle, keď bojujete o svoju česť."
Dostala viacero ponúk, je manažérkou u najväčšieho obchodníka s cennými papiermi na Slovensku.
"Zmena imidžu firmy je profesnou výzvou. Zúročujem doterajšie skúsenosti - diplom z medzinárodných financií i kontakty novinára. Som spokojná, aj keď mi je niekedy za čarom televíznej roboty smutno."
Dostala aj dve ponuky na vstup do politickej strany, hovorí sa, že ju oslovili ľudia zo Smeru, aj z SDKÚ.
Odmietla. "Som presvedčená, že na ľudí z obrazovky sa ľudia radšej pozerajú, ako ich volia."
Bývalých kolegov a ich vstup do politiky pozorne sleduje.
"Ponuku doteraz prijali iba dvaja, verím, že to bolo ich slobodné rozhodnutie. Ak majú pocit, že môžu pomôcť krajine, ich vstup schvaľujem. Je však škoda každého talentovaného novinára, ktorý sa politicky zafarbí. Ak si myslia, že ich budúcnosť je vo vedení Ruskovej strany, tak im želám veľa úspechov."
Napriek tomu je pre ňu prijateľnejší novinár, ktorý otvorene vstúpi do politickej strany, než ten, čo sa tvári ako nezávislý a pritom nejakej strane "drukuje".
Pre svojich bývalých kolegov má aj radu: "Krok zvážiť. Cesta do politiky pre verejne známe tváre je vždy otvorená, plná očakávaní a pekných sľubov, cesta späť však býva tŕnistá. Mali by sa snažiť nesklamať samých seba a dôveru tých, ktorí im doteraz verili."
Do svojho súkromia nechá vstupovať len do určitej miery. Nechce, aby novinári ubližovali jej a jej blízkym.
Hovorí však o ňom s nadšením: "Cítim sa slobodnejšia, zažívam menej stresu. Zaoberám sa viac každodenným životom - už nie som tvár Markízy, ale predovšetkým Andrea Vadkerti. So všetkými plusmi i mínusmi. Nedolieha na mňa mediálne súperenie, o úspechu rozhodujú výsledky mojej práce, nie sympatie."
Je slobodná, žije s Martinom Lengyelom.
Leto má z toho dôvodu "naplánované": "Bude o podpore pre Martina, ktorý bude pracovať na spustení novej spravodajskej televízie."
Na otázku, či uvažuje o návrate na obrazovku, reaguje stručne: "Je predčasné o tom hovoriť. Zaleží na tom do akej."

Miriam Fiťmová: Moje písačky putujú len do zásuvky!

Miriam Fiťmová pracovala v televízii dostatočne dlho na to, aby spoznala jej čaro, tiež aby zistila, čo robiť nechce. Naplnila si televízne ambície a začala sa obzerať čo ďalej.
"Práca pre vládu bola pre mňa výzvou, čo prišla v správny čas."
Je človekom, ktorý rozhodne nemedituje nad tým, čo by bolo keby…
Takže odchod z televízie neľutuje. Robí presne to čo ju baví.
"Mám možnosť ovplyvňovať rozhodnutia, poznať varianty riešení, stretávať sa s inšpirujúcimi ľuďmi. Premiérov cit pre politiku obdivujem. Nič nie je zadarmo, deficitom času však platím dobrovoľne."
Vstup exkolegov do takzvanej "strany Holywoodu" hodnotiť nepotrebuje: "Každý človek sa riadi svojimi ambíciami a schopnosťami."
S médiami a súkromím problém nemá: "Je hranica, za ktorú nepôjdem napriek tomu, že moji priatelia patria aj do oblasti médií."
Vlastne sa vie len to, že je vydatá a jej manžel podniká. "Nerád o sebe číta v novinách a ja to rešpektujem."
Nad pokračovaním novinárskej kariéry nepremýšľa. "Moje písačky už ale putujú iba do zásuvky - písania som sa však nevzdala, lebo k môjmu životu patrí."
Návrat k politickému spravodajstvu však za možný nepovažuje: "V súčasných politických súvislostiach by to odo mňa nebolo smerom k divákom vhodné, ani férové."
Nemôže však povedať, že by bola neustále zviazaná protokolom: "Som známa tým, že priťahujem trapasy. Napríklad oficiality absolvujem s visačkami z čistiarne na kostýmoch. Inokedy sa príliš náhlim a potom padám do náručia americkému ochrankárovi, či európskemu komisárovi," usmieva sa Miriam.
Vzhľadom na jej zmysel pre sebairóniu sa tak najčastejšie smeje na sebe.
"Čas na úsmev a na pikošku sa nájde aj pri práci s mojím nadriadeným, predsedom vlády SR, ale zvyčajne máme v agende čisto pracovné témy."
Miriam Fiťmová však niekedy neodolá vtipom o blondínkach - nečudo, je prirodzená čiernovláska.

Karol Zimmer: Každé ráno sa teším do práce

Karola Zimmera charakterizoval v Markíze jeho štýl obliekania - extravagantného motýlika namiesto kravaty nosil zámerne. Vedel, že tým zaujme a ľudia s radosťou očakávali jeho investigatívne témy v publicistike a neskôr ekonomické analýzy v spravodajstve. Hoci bol populárny, prácu hovorcu vicepremiéra pre ekonomiku však prijal a plní doslova s nadšením.
"V Markíze som bol od jej vzniku, mal som chuť ísť ďalej. Ivana Mikloša si veľmi vážim, pracovať u neho znamená spájať svoje vzdelanie a záujmy s novinárskymi skúsenosťami."
Pozná teda pocit vstávať ráno do práce s nadšením? "Áno! Nezvyknem robiť niečo, čo ma nebaví. Vtedy mením zamestnanie."
Do televízie sa vrátiť nemieni. Je však prekvapený, že sa niektorí jeho exkolegovia rozhodli vstúpiť do špičkovej politiky.
"Niektoré mená ma trocha prekvapili. S tými ľuďmi som ale zatiaľ nehovoril, takže nepoznám ich dôvody, a preto to ani nechcem hodnotiť."
Určite by im však neradil, ako sa majú rozhodnúť. "To musí urobiť každý sám. Je správne, ak niekto vstupuje do politiky s cieľom niečo zmeniť. Braňo Ondruš, ktorý odišiel do SDĽ, to urobil preto. Napriek tomu, že s ľavicovými názormi nesúhlasím, dôvod jeho rozhodnutia si cením."
Zimmera politická kariéra neláka, súkromný život sa mu nezmenil - je slobodný a bezdetný.
"Zmenilo sa azda len to, že som pracovne začal viac chodiť mimo Bratislavu a západné Slovensko, a zostal som prekvapený, koľko ľudí ma z obrazovky pozná. V Bratislave si to až tak neuvedomíte."
Niečo však predsa len v blízkej budúcnosti zmení: "Chcem prestať fajčiť."
Hoci tento záväzok plánuje už niekoľko rokov, o jeho reálnosti nie je stopercentne presvedčený.
"Tak by som bol aspoň rád, keby som si udržal svoj optimizmus a priateľov."

Mariana Tökölyová -Paščáková: Novinárske kačice u mňa nenájdete

Dráha Mariany Tökölyovej na úrad vlády bola komplikovanejšia. Z Markízy odišla najskôr do inej televízie, odtiaľ na post hovorcu vicepremiéra pre integráciu Pavla Hamžíka.
Chápe, že striedanie tvárí v sledovanej relácii, akou sú Televízne noviny, je pre verejnosť pikantnou témou, tú časť svojho života však považuje za súkromnú.
"Svoj odchod neľutujem. Nešlo o spontánne rozhodnutie zo dňa na deň."
Hovorí, že byť spokojná so všetkým by bol ideál. "Ten dnes už málokedy nájdeme."
Napriek svojmu "úradovaniu" vo vláde by sa však na politiku nedala nahovoriť.
"Nemám politické ambície.To, že redaktori Markízy idú politky, sú pre mňa informácie, ktoré vnímam. Neznamená to však, že im musím rozumieť. Mám medzi "markízákmi" dobrých kamarátov a kamarátky, nedovolím si ale komentovať ich kroky či ovplyvňovať ich výber."
O svojom súkromí sa dokáže zhovárať bez zábran.
"Žiadne novinárske kačice u mňa nenájdete, môj život je úplne normálny."
Napriek tomu sa z času na čas pobaví na článkoch, ktoré si o sebe prečíta.
"Podľa najnovších klebiet som mamičkou na materskej dovolenke. Dozvedela som sa to práve od mojich kolegov z Markízy. Ak máte aj vy nejakú zaručenú informáciu, rada sa na nej pobavím."
Je vydatá a ďalšiu svadbu neplánuje. "S Marekom sme zatiaľ štastní jedenapolroční manželia, ktorí majú najvačšie starosti s prestavovaním bytu v Nitre."
Okrem cestovania medzi týmto mestom a metropolou Slovenska trávi voľný čas s priateľmi z vokálnej skupiny Close Harmony Friends - na koncertoch a na skúškach.
Televízna robota ju ale stále láka, otvorene hovorí, že jej chýba.
"Živé vysielanie je ako droga. Ak ju raz skúsite, je ťažké vzdať sa jej navždy."
Čo teda nastane, keď Pavol Hamžík nebude vrcholovým politikom a nebude potrebovať hovorcu?
"Mám o tom teraz premýšľať?" smeje sa a počíta, že do volieb zostáva ešte rok a pol.
"Alebo viete niečo, o čom na vláde nie sú informovaní?"

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 930
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 789
 3. Aká je chémia vôní 13 504
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 831
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 710
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 245
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 784
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 402
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 217
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 034
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Lídri strán po rokovaní u prezidentky.
Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?

Prokurátor Maroš Žilinka.

Neprehliadnite tiež

Facebook a Instagram zmažú dezinformácie o vakcínach proti koronavírusu

Väčšina sa ku konšpiračným príspevkom o vakcínach dostáva práve na Facebooku a Instagrame.

Facebook.

Nemeckí colníci našli v bábikách zašité plazy, ktoré pašovali z Mexika

Ohrozené plazy smerovali súkromným kupcom v Nemecku.

Francúzskeho exministra obvinili z účasti na Sarkozyho kampani hradenej Líbyou

Vo funkcii ministra vnútra Guéant pôsobil v rokoch 2011-12.

Nicolas Sarkozy.
Barack Obama.