ŠTRASBURG 12. novembra (SITA) - Šéfovia európskych vlád a štátov sa stretnú vo štvrtok na dvojdňovom summite Európskej rady v Bruseli. Po pondelňajšej dohode ministrov zahraničných vecí o čiastočnom pozastavení vstupných rozhovorov s Tureckom už nehrozí hádka medzi Veľkou Britániou a Švédskom na jednej strane a Francúzskom a Nemeckom na strane druhej. Pozorovatelia sa totiž obávali, že spor o Turecko prispeje k destabilizácii európskej politiky, ktorá si rok po odmietnutí európskej ústavy hľadá novú agendu.
Šéfovia vlád a štátov sa budú vo štvrtok venovať tzv. absorpčnej kapacite EÚ, ktorej hranice stanovil Európsky parlament a Európska komisia začiatkom novembra. Predovšetkým nemeckí poslanci EP, bez ohľadu na politickú príslušnosť, pretlačili tento výraz do nového slovníka EÚ v diskusiách s potenciálnymi kandidátmi na členstvo.
Európski lídri tiež vyjadria potešenie nad otvorením druhej rokovacej kapitoly s Chorvátskom. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso už viac krát zopakoval, že Chorvátsko sa môže stať novým členom únie do roku 2010.
Na neformálnej pracovnej večeri otvoria lídri aj otázku európskej ústavy. S prijatím nového textu je podľa slovenských diplomatov v Bruseli úzko zviazaný aj rýchly vstup Chorvátska do EÚ, ktorá dnes funguje na základe dohody z Nice a nedovoľuje prijať nových členov.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová predstaví svojim partnerom program nemeckého predsedníctva EÚ, ktoré sa začína v januári.
Ďalšou dôležitou tému summitu je otázka bezpečnosti. Európania sa pokúsia nájsť kompromis v otázke jednomyseľnosti pri ministerských radách. Fakt, že neexistuje princíp kvalifikovanej väčšiny, podľa kritikov znemožňuje užšiu spoluprácu členských štátov v otázkach imigrácie, boja proti terorizmu a bezpečnosti.
Na summite sa zúčastnia aj šéfovia Rumunska a Bulharska, a to posledný krát v úlohe pozorovateľov. Obe krajiny vstúpia do EÚ k prvému januáru 2007.