Kodaň 12. decembra (TASR) - V dánskej Kodani dnes európska centrála Svetovej zdravotníckej organizácia (WHO) uverejnila správu, v ktorej vyzýva európske krajiny, aby zlepšili sexuálnu výchovu mladých ľudí a ich informovanosť.
Správa si všíma začiatok sexuálneho života tínedžerov v 26 západoeurópskych krajinách a konštatuje, že sa pohybuje v priemere od 15,7 roka na Islande po 18 rokov na Slovensku.
Medzi európskymi krajinami sú v ponímaní sexuálnej výchovy veľké rozdiely, uvádza sa v správe, ktorú WHO pripravila v spolupráci so švédskou univerzitou v Lunde a Medzinárodnou federáciou plánovaného rodičovstva (IPPF).
V mnohých krajinách Európy je vzdelávanie v oblasti sexu súčasťou povinnej výučby, ale nedá sa to povedať o Bulharsku, Cypre, Taliansku, Veľkej Británii a Poľsku. Kým v škandinávskych krajinách a v Holandsku sexuálnu výchovu akceptujú a široko podporujú, silných odporcov má v Česku, Nemecku, Írsku a Poľsku.
Podľa autorov správy negatívny vzťah k sexuálnej výchove súvisí s náboženstvom, ale v tejto súvislosti sa vyhli menovaniu konkrétnych krajín. Správa apeluje na všetky krajiny EÚ, aby sa mladí ľudia viac dozvedeli o rizikách a chorobách, ktoré prináša sex a boli naň pripravení.