Ankara/Brusel 12. decembra (TASR) - Rozhodnutie Európskej únie čiastočne pozastaviť prístupové rokovania s Tureckom spôsobí Ankare problémy, ale neodradí ju od snáh dosiahnuť čo najskoršiu integráciu krajiny do EÚ. Tlačovej agentúre Reuters to dnes oznámil predseda právneho výboru tureckého parlamentu a popredný člen vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Koksal Toptan.
V reakcii na odmietavý postoj Ankary voči otvoreniu svojich prístavov a letísk pre dopravu z Cypru sa ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelňajšom zasadnutí v Bruseli rozhodli pozastaviť prístupové rokovania s Tureckom v ôsmich z celkového počtu 35 negociačných kapitol.
Členské krajiny tak po niekoľko hodín trvajúcich rokovaniach podporili odporúčanie Európskej komisie. Počas rokovaní boli členské štáty rozdelené do troch skupín, pričom jedna považovala osem kapitol na príliš veľa, ďalšia za príliš málo, zatiaľ čo pre tretiu skupinu krajín, vrátane Slovenska, to bol prijateľný kompromis.
V podobnom zmysle ako Koksal Toptan sa dnes o pondelňajšom rozhodnutí Bruselu vyjadril pred novinármi aj úradujúci turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Podľa jeho slov však Ankara bude pokračovať v presadzovaní reforiem potrebných z hľadiska urýchlenia procesu integrácie krajiny do EÚ.
Pondelňajšie rozhodnutie EÚ o čiastočnom prerušení prístupových rokovaní s Tureckom kritizoval dnes aj Európsky zväz Arménov pre spravodlivosť a demokraciu. Aktivisti tejto nátlakovej skupiny sa domnievajú, že Brusel by pri akomkoľvek sankcionovaní Ankary mal brať ohľad predovšetkým na porušovanie základných ľudských práv v Turecku, na kontroverzie v spojitosti s genocídou Arménov v rokoch 1915-17 a až potom na spory tejto krajiny s Cyprom.