Jeho zvolenie bolo krokom do tmy. Strašidlo populizmu, ktoré blúdi strednou Európou, dorazilo do Česka. Jiří Čunek, Andrzej Lepper, Ján Slota a István Csurka by sa mali zoznámiť. Konštatuje to v komentári dnešné vydanie českého denníka Lidové noviny (LN).
Čunek, starosta Vsetína a teraz i predseda českých kresťanských demokratov, a ak sa stane, čo sa asi stať musí, tak aj budúci vicepremiér, patrí do skupiny politikov, ktorí sa v tejto zvláštnej dobe dostávajú k moci všade naokolo. Ponúkajú jednoduché riešenia tam, kde jednoduché riešenia nie sú. A kým sa na to príde, znejú ich heslá príťažlivo a voliteľne.
Česi nie sú nikým a ničím ohrozovaní, ale všade je prítomný zvláštny pocit sklamania - z korupcie, bezzákonnosti, neuchopiteľnosti Európskej únie i z toho, že život ľudí sa nezlepšuje tak rýchlo, aby sme sa skutočne bohatých časov stihli v zdraví dožiť.
Nie je úplne jasné, čo by sme mali robiť inak, komunizmus zlyhal a demokratický kapitalizmus zlyháva tiež. O EÚ ani nehovoriac. Jednoduché recepty neexistujú, do zložitých sa nikomu nechce, a ešte menej ľudí ich dokáže vysvetliť, a ešte k tomu voličom. A preto prichádzajú populisti. Majú jednoduché zrozumiteľné recepty a politickej korektnosti asi toľko, koľko jej je v krčme pri pive. Ale populistom každý rozumie, zdôrazňujú LN.
Slota, Lepper a Csurka majú spoločné to, že dôraz kladú na právo a poriadok, uplatňované pokiaľ možno tvrdou rukou, nechuť k menšinám akéhokoľvek druhu a všeobecnú nedôveru voči všetkému, čo presahuje národné hranice. Jiří Čunek nie je rovnaký, ale ním neustále opakované heslo o "neriešenom probléme neprispôsobivých občanov", ako označuje Rómov, je niečím, pod čo by sa Lepper aj Slota mohli podpísať.
Čunek má so stredoeurópskymi populistami spoločnú aj prázdnotu, dôkazom čoho je jeho volebný prejav na zjazde strany, v ktorom sa nedopustil ani jedinej pozornosti hodnej myšlienky. Jeho vizitkou tak zostáva iba to, že vo Vsetíne zatočil s Cigánmi.
Hrádzou proti tomu, aby sa KDU-ČSL zmenila na českú obdobu SNS, bude silný stranícky aparát kresťanských demokratov a bývalí členovia vedenia, ktorí síce prišli o pozície, ale nestratili ešte vplyv.
O tom, do akej krízy sa KDU-ČSL dostala, však svedčí aj to, ako poslušne delegáti zjazdu novému predsedovi Čunkovi odhlasovali ním takmer diktátorsky nominované vedenie. Áno, aj toto je model Lepper, Slota. V kríze nie je iba KDU-ČSL, ale i celý ponovembrový český politický systém. Rovnako ako v Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku, uzatvárajú české LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) np