NEW YORK 12. decembra (SITA/AP) - Ruský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov Vitalij Čurkin v pondelok vyjadril spokojnosť so smerovaním pondelkových rokovaní veľvyslancov šiestich mocností v súvislosti s revidovaným návrhom rezolúcie o iránskom jadrovom programe. Kľúčové európske mocnosti predstavili v piatok členom Bezpečnostnej rady OSN upravenú verziu navrhovanej rezolúcie o sankciách voči Iránu s cieľom potrestať ho za neochotu zastaviť obohacovanie uránu a prinútiť ho vrátiť sa k rokovaniam. Súčasnú rezolúciu už podporili aj Spojené štáty. Návrh rezolúcie upravilo Francúzsko, Británia a Nemecko, ktoré doň zakomponovali požiadavky Ruska. Cieľom upraveného návrhu bolo získať podporu Ruska a Číny, dvoch ďalších stálych členov BR OSN, ktorí kritizovali pôvodný návrh rezolúcie.
Posledná úprava však obsahuje okrem iného aj konkrétny zoznam organizácií a mená vysokých iránskych predstaviteľov, na ktorých sa navrhované sankcie majú vzťahovať, čo sa stále nepozdáva Rusku. Podľa nemenovaných veľvyslancov OSN budú rokovania o úpravách navrhovaných Ruskom pokračovať v utorok a očakáva sa, že BR bude o rezolúcii hlasovať ešte v tomto roku.
Šesť svetových mocností, ktoré sa problematikou kontroverzného iránskeho jadrového programu prioritne zaoberá - Nemecko, Británia, Francúzsko, Spojené štáty, Čína a Rusko - rokovalo o podmienkach rezolúcie niekoľko týždňov. Dohodu na pôvodnej verzii sa nedarilo dosiahnuť, pretože podľa Ruska a Číny bola príliš tvrdá, zatiaľ čo Spojeným štátom sa zdala nepostačujúca.
Nový návrh predpokladá zákaz dodávania materiálov a technológií, ktoré môžu prispieť k vývoju iránskeho jadrového a raketového programu. Návrh konkrétne predkladá zoznam zakázaných zariadení, pričom európske mocnosti z textu vynechali zmienku o Bušéhri, ktorá bude prvou iránskou jadrovou elektrárňou. Návrh ponecháva široký rámec sankcií a obmedzuje technickú pomoc zo strany Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) a vyzýva tiež krajiny, aby bránili iránskym študentom v štúdii jadrových odvetví.