Damask 11. decembra (TASR) - Sýria a Irak dnes opäť otvorili svoje veľvyslanectvá na území svojich hlavných miest. Skončil sa tým viac než 20 rokov trvajúci diplomatický bojkot medzi oboma krajinami, ktorý sa začal, keď sa Sýria postavila na stranu Iránu v iracko-iránskej vojne (1980-88).
Na slávnostnom ceremoniáli na terasovej streche irackého veľvyslanectva v Damasku slávnostne vztýčili irackú vlajku za prítomnosti sýrskych a irackých predstaviteľov. Podobná udalosť sa uskutočnila aj v Bagdade, v luxusnej štvrti Mansúr, kde po dvoch desaťročiach opäť otvorili ambasádu Sýrie.
"Tešíme, že Sýria pomôže irackému ľudu a podporí politický proces v Iraku," uviedol námestník irackého ministra zahraničných vecí Lábid Abáwí v Damasku.
Jeho sýrsky rezortný kolega Farúk Tahá dodal: "Tento krok znamená, že Sýria podporuje politický proces ako základ zachovania jednoty Iraku, ktorý mu pomôže opäť získať zvrchovanosť a viesť k odsunu cudzích vojsk z jeho územia."
Ceremoniál na sýrskom veľvyslanectve v Bagdade sa taktiež konal na úrovni námestníkov ministrov zahraničných vecí. Zatiaľ nebol menovaný žiaden veľvyslanec.
Obe vlády sa dohodli na obnovení plných diplomatických vzťahov minulý mesiac počas návštevy sýrskeho ministra zahraničných vecí Walída al-Muallima v Bagdade. Minister počas svojho pobytu podpísal dohodu o nutnosti ponechať amerických vojakov v Iraku dovtedy, kým bude ich prítomnosť potrebná. Damask predtým požadoval časový rámec pre odsun Američanov.
Washington obviňuje Sýriu, že cez svoje hranice umožňuje presun zbraní i bojovníkov do Iraku, aby podporila tamojšie povstanie. Sýria tieto obvinenia odmieta.
Damask verí, že zlepšenie vzájomných vzťahov i stability v Iraku zvýši sýrsky vývoz a umožní obnovenie dodávok ropy cez ropovod, ktorý vedie z ropných polí v okolí irackého Kirkúku k stredozemnému pobrežiu Sýrie.
Sýria nesúhlasila s americkou inváziou do Iraku v roku 2003, no v ostatných mesiacoch pristúpila na priateľskejší tón voči Bagdadu. Až milión Iračanov, ktorí od vypuknutia vojny utiekli z Iraku, žije dnes v Sýrii.