Profesor fyziky z Dortmundu Metin Tolan má zvláštnu profesionálnu deformáciu. Je veľký fanúšik filmov o agentovi 007 Jamesovi Bondovi, ktorý veľmi rád zachraňuje svet pomocou najrôznejších technických vynálezov a „robotov“. Profesorovi Tolanovi to však nedá a v rámci svojej profesie preveruje, či by bondovské vynálezy boli funkčné i v skutočnosti, napísala agentúra DPA.
Na tento nápad ho priviedla asi pred desiatimi rokmi návšteva kina, kde hrali bondovku Zlaté oko. 007 v podaní Pierca Brosnana v nej prenasledoval na motocykli bezpilotové lietadlo. Oba stroje sa hneď zrútili z útesu, pričom Bond pohotovo preskočil z motorky do kokpitu lietadla. Talanovi hneď napadlo, za akých podmienok je taký skok možný? Za dva dni mal odpoveď. „James Bond by musel byť štrnásťkrát aerodynamickejší než to lietadlo, a to je samozrejme nemožné.“ Vedecká analýza bondoviek sa potom preňho stala vášňou. „Každý film som videl najmenej päťkrát,“ hovorí teraz štyridsaťjedenročný fyzik, ktorý mal už na tému James Bond viac než 50 prednášok.
Novú bondovku Casino Royale zatiaľ videl len raz, ale páčila sa mu. Uchvátila ho predovšetkým scéna, v ktorej agent jej veličenstva preskakuje z jedného žeriavu na druhý, pevne sa ho chytí, rukami sa vytiahne a zostane nezranený. „Za normálnych okolností by vám taký skok odtrhol ruky,“ poznamenáva Nemec. Príklady z filmov o Jamesovi Bondovi Tolan tiež rád používa na demonštráciu fyzikálnych javov vo výučbe. Od žiakov dostal dokonca plagát s Bondom, ktorého tvár je nahradená profesorovou. „Moje vlastnosti tomu veľmi nezodpovedajú,“ hovorí Tolan pri pohľade na svoju podobizeň na plagáte. „V skutočnosti som bojazlivý typ.“
Podrobne analyzovať vynálezy Bondovho dvorného zbrojára Q sa však nebojí. Vo filme Jeden svet nestačí sa napríklad môže Bond vďaka röntgenovým okuliarom pozerať ľuďom cez šaty. „To by bolo možné jedine, pokiaľ by tí ľudia boli vystavení stálemu röntgenovému ožarovaniu, ktoré je životu nebezpečné. A Bond potreboval okuliare, ktoré premenia röntgenové lúče na svetlo,“ vysvetľuje profesor.
Zvlášť si obľúbil smrtiaci cylinder, ktorým vrhal mohutný Oddjob, ázijský bodyguard zloducha Goldfingera, v rovnomennej snímke. Japonec klobúkom hádzal ako s lietajúcim tanierom a likvidoval svojich protivníkov. „Ten klobúk mal oceľovú strechu. Je celkom reálne s ním zabiť človeka.“ Vedeckú odpoveď má i na dôvod, prečo si James Bond necháva svoje martini pretrepať a nie premiešať. V nápoji sú podľa neho veľké a malé molekuly. Pri trepaní vystupujú veľké molekuly, ktoré sú zodpovedné za chuť, hore, zatiaľ čo tie malé sa usadia dole na dne. „Vo filme si Bond vždy dáva len jeden hlt a ten je vďaka tomu chuťovo veľmi intenzívny,“ ponúka možné vysvetlenie pre legendárnu vetu. „James Bond si jednoducho vie užívať.“