BRUSEL 11. decembra (SITA/AFP) - Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok schádzajú v Bruseli s nádejou na dosiahnutie dohody o spôsobe, ako sa vyrovnať s permanentným odmietaním Turecka rešpektovať svoje obchodné záväzky k jednému z členov únie - Cypru. Ministri budú musieť v prvom rade zvážiť odporúčanie Európskej komisie (EK) na čiastočné zmrazenie rokovacích kapitol s EÚ, uzavretie ktorých je predpokladom na vstup do únie. Turecký problém však sprevádzajú názorové nezhody medzi členmi.
Ministri dúfajú, že aj napriek názorovým nezhodám budú schopní dosiahnuť nejakú dohodu o krokoch, aké prijať, aby sa problémom nemusela zaoberať Európska rada koncom týždňa. "Posledná vec, ktorú chceme, je, aby sa summit zmenil na summit o Turecku," povedal luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn. "Ak bude každý trvať na svojich národných pozíciách, bude to veľmi ťažké." EK odporučila zmrazenie prístupových rokovaní s Tureckom v 8 z celkového počtu 35 kapitol. Návrh na čiastočné pozastavenie odráža odmietnutie Turecka otvoriť svoje prístavy a letiská Cypru, ktoré podľa colnej dohody uzatvorenej s úniou otvoriť musí.
Fínske predsedníctvo EÚ, ktoré síce nešpecifikovalo počet kapitol, ktoré by mali byť zmrazené, hovorí vo svojom návrhu na rokovanie ministrov zahraničia, že "kapitoly pokrývajúce politické oblasti, ktoré sa týkajú tureckých obmedzení vzťahujúcich sa na Cyperskú republiku" by nemali byť otvorené, "pokiaľ komisia nepotvrdí, že Turecko splnilo svoje záväzky."
Komisia a Fíni si tiež myslia, že žiadne kapitoly otvorené v budúcnosti by sa nemali uzatvárať, pokiaľ nebude vyriešený cyperský problém. Predstavitelia v Bruseli a analytici tvrdia, že šance na vyriešenie krízy na pondelkovom stretnutí ministrov, ktoré sa začalo o 9:30 sú malé. Otázky súvisiace s rozširovaním musia byť vyriešené v takmer všetkých prípadoch jednomyseľne. Británia, Estónsko, Taliansko, Španielsko a Švédsko - tradiční spojenci Turecka - chcú, aby sa zmrazili len tri kapitoly, ktoré najužšie súvisia s colnými vzťahmi s EÚ. Rakúsko a Francúzsko, ani nehovoriac o Cypre samotnom, chcú pozastaviť viac kapitol, zatiaľ čo Nemecko tlačí na tvrdšie presadzovanie vzťahov s Ankarou. Gréci by uprednostnili presný časový plán, na základe ktorého by sa dal porovnávať pokrok.
Fínsky minister zahraničných vecí Erkki Tuomioja pri príchode na stretnutie so svojimi rezortnými kolegami povedal: "Momentálne nemôžem toho veľa povedať. Očakávam konštruktívny prístup k problému."