Londýn 10. decembra (TASR) - Bývalý čílsky diktátor Augusto Pinochet zomrel - iróniou osudu práve v medzinárodný Deň ľudských práv - bez toho, aby by sa desaťtisíce obetí jeho režimu z rokov 1973-90 dočkali spravodlivosti.
Pinochet sa moci ujal po tom, čo krvavým pučom zvrhol vládu socialistického prezidenta Salavadora Allendeho. Za jeho vlády bolo z politických dôvodov zabili viac ako 3000 ľudí, desaťtisíce bolo mučených.
Ľudskoprávni aktivisti za generálom neplačú. "Pinochet zomrel a nemyslím si, že pôjde do neba," povedal právnik Geoffrey Robertson televízii BBC. "Jeho smrť nás pripravila o riadny proces a jeho obete o odškodnenie," dodal.
Lekárska nadácie pre starostlivosť o obete mučenia (MFCVT) označila za "poľutovaniahodné", že Pinochet nebude za svoje činy nikdy čeliť procesu.
"Muži a ženy stále trpia, fyzicky a psychicky, v dôsledku mučenie, ktoré museli znášať. A príbuzní stoviek ľudí, ktorí sa stratili po zásahu jeho bezpečnostných síl, si zaslúžili, aby bol konečne postavení pred justíciu," povedala riaditeľka skupiny pre politiku a vonkajšie záležitosti Leanne MacMillanová.
Amnesty International vyhlásila, že Pinochetova smrť "by mala byť budíčkom pre úrady v Chile a vlády po celom svete, a mala by im pripomenúť dôležitosť rýchlej justície za zločiny proti ľudským právam, ktorej Pinochet teraz unikol".