Berlín 10. decembra (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa vyslovila za nový začiatok v blízkovýchodnom mierovom procese počas nemeckého predsedníctva EÚ v prvom polroku 2007.
Po dnešnom stretnutí s egyptským prezidentom Husním Mubarakom v Berlíne Merkelová súčasne oznámila, že Nemecko zvažuje zintenzívniť svoj podiel na výchove irackých ozbrojených síl mimo územia Iraku.
Kancelárka sa súčasne vyslovila za to, aby na Blízkom východe začala opäť pôsobiť sprostredkovateľská skupina, zložená z predstaviteľov USA, EÚ, Ruska a OSN. Do politiky tzv. malých krokov by sa mali zapojiť aj Egypt, Saudská Arábia a Jordánsko.
Merkelová sa poďakovala Mubarakovi za dlhoročnú aktívnu sprostredkovateľskú úlohu Egypta. Oznámila, že Egypt by chcela navštíviť v rámci svojej cesty na Blízky východ vo februári 2007.
V súvislosti s libanonskou krízou kritizovala šéfka nemeckej vlády postoj Sýrie a vyzvala Damask, aby susedný štát diplomaticky uznal.
Merkelová a Mubarak vyjadrili solidaritu libanonskému premiérovi Fuádovi Siniurovi, ktorý sa ocitol v komplikovanej situácii vyvolanej vnútropolitickým tlakom.
Mubarak v Berlíne zdôraznil, že spoločná snaha politikov by mala ukončiť eskaláciu napätia na palestínskych územiach.
V otázke nemeckej pomoci Iraku spolupracuje minister obrany Franz Josef Jung so svojím irackým kolegom. Merkelová zdôraznila, že najnovšia správa Bakerovej komisie popisuje situáciu v Iraku realisticky. Samotná realizácia záverov komisie je však vecou USA. Za väčšiu angažovanosť Nemecka pri stabilizácii situácie v Iraku poskytnutím hospodárskej pomoci, know-how, výchovy irackých vojakov a investícií sa prednedávnom vyslovil veľvyslanec USA v Nemecku William R. Timken.
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Deutschlandradio Timken zdôraznil, že Nemecko ako tretia najväčšia hospodárska veľmoc na svete je krajinou veľkých možností a schopností. Merkelová zdôraznila, že Nemecko má záujem na rýchlej obnove krajiny a na odstránení násilia, zatiaľ je ale predčasné diskutovať o konkrétnych krokoch.
Konkrétnejší bol Joachim Poss, podpredseda poslaneckej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá je členom súčasnej vládnej koalície. Ten požiadavky USA jasne odmietol. "Nie je možné, aby nemecký daňový poplatník platil účet za katastrofálne chyby amerického prezidenta Georgea W. Busha a jeho administratívy v Iraku," povedal Poss pre nemeckú agentúru DPA.