Záhreb 10. decembra (TASR) - Mnohých Chorvátov dnes šokoval prejav súčasného prezidenta Stipeho Mesiča spred viac ako desiatich rokov, v ktorom zjavne glorifikoval pronacistický chorvátsky štát z čias druhej svetovej vojny.
Na zvukovom zázname, ktorý v sobotu zverejnili na internetovej stránke Index.hr, hlas znejúci ako Mesičov hovorí, že Chorváti počas vojny zvíťazili dvakrát: keď v roku 1941 vytvorili pronacistický bábkový štát, a potom v roku 1945, keď antifašisti porazili nacistov.
Podľa portálu Mesič s prejavom vystúpil začiatkom 90. rokov, keď bol ešte členom nacionalistického Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ) vtedajšieho prezidenta Franja Tudjmana. HDZ sa často snažilo bagatelizovať zločiny spáchané Chorvátmi počas druhej svetovej vojny.
Mesičova kancelária sa odmietla k záznamu vyjadriť, zdôraznila však, že prezidentovo odsúdenie ustašovského režimu je všeobecne známe. Kancelária síce priamo nepotvrdila autenticitu záznamu, uviedla ale, že sporná veta bola "vytrhnutá z kontextu".
Spomedzi chorvátskych lídrov je Mesič najhlasnejším kritikom chorvátskeho vojnového štátu, ktorý prenasledoval státisíce Srbov, židov, Rómov a domácich antifašistov.
Po zvolení za prezidenta v roku 2000 Mesič ako jednu z prvých krajín navštívil Izrael, kde sa židom ospravedlnil za zločiny, ktoré na nich boli spáchané v Chorvátsku. Pravidelne tiež navštevuje Jasenovac, miesto smutne známeho koncentračného tábora, kde si uctieva obete. Na novembrovom obrade v Jasenovci Mesič označil ustašovský režim za "kroniku šialených, ale organizovaných orgií zabíjania".
Napriek širokej publicite aféra zrejme vážne neohrozí postavenie Mesiča. Premiér Ivo Sanader - ktorého strana, reformované HDZ, kontroluje parlament a ktorý je považovaný za jediného vážneho prezidentovho rivala - sa Mesiča zastal.
"Čakám na čas, kedy sa prestaneme zaťažovať vecami z minulosti," povedal Sanader a dodal, že Mesič "svojimi činmi a verejnými prejavmi" dokázal, že odsudzuje režim z čias druhej svetovej vojny.
Mesič sa tiež teší širokej popularite medzi prozápadnými stranami. Nacionalisti, ktorí proti nemu dlhodobo vystupujú, nemôžu veľmi protestovať, keďže sami často vyjadrujú podporu pre ustašovský režim.
Mimo politickej scény je však kritika ostrejšia. Popredný aktivista v oblasti ľudských práv Žarko Puhovski povedal, že ten, kto s týmto prejavom vystúpil, by mal rezignovať.
Mesič opustil HDZ v roku 1993 na protest proti nacionalistickej politike Tudjmana. V januári 2005 ho zvolili na druhé funkčné obdobie. Prezident je poprednou postavou snáh o reformu Chorvátska s cieľom pripraviť krajinu na integráciu do Európy.