Nobelovu cenu mieru si v nórskom hlavnom meste Oslo prevzal bankár Muhammad Júnus. Výbor pre udeľovanie Nobelových cien zdôvodnil ocenenie 66-ročného ekonóma z Bangladéša tým, že poskytovaním minimálnych úverov chudobným pomohol miliónom ľudí nájsť cestu z akútnej chudoby.
Nobelove ceny za literatúru a vedné odbory odovzdal dnes švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v Koncertnom dome v Štokholme.
Laureátom tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru sa stal 54-ročný turecký spisovateľ Orhan Pamuk. Ide o prvého tureckého literáta, ktorý si v prítomnosti kráľovnej Silvie a troch detí švédskeho kráľovského páru prebral prestížne vyznamenanie. Švédska kráľovská akadémia ocenila na Pamukovej tvorbe to, že "pri hľadaní melancholickej duše Istanbulu našiel nové zmyselné obrazy sporu a prepojenia kultúr".
Všetky Nobelove ceny z vedeckých oblastí putujú v tomto roku do USA.
Nobelovu cenu za medicínu si podelia americkí výskumníci Andrew Z. Fire zo Standfordskej univerzity v Kalifornii a Craig C. Mello z Massachusetts Medical School vo Worchestri za priekopnícku prácu v oblasti genetiky.
Nobelovu cenu za fyziku získala dvojica amerických astrofyzikov John C.Mather a George F.Smoot za precízny výskum odozvy tzv. Veľkého tresku.
Laureátom Nobelovej ceny za chémiu sa stal Roger D. Kornberg zo Standfordskej univerzity v Kalifornii. Vyznamenanie dostal za prvý detailný opis vytvárania kópie životne dôležitého dedičného materiálu v bunke.
Nobelovu cenu za ekonómiu si prevzal americký ekonóm Edmund S. Phelps za "analýzu vzťahu krátko- a dlhodobých efektov v hospodárskej politike". Nobelova cena za ekonómiu sa udeľuje od roku 1969 a jej zakladateľom je Ríšska banka v Štokholme.
Ostatné Nobelove ceny sa udeľujú od roku 1901 podľa pravidiel nadácie, ktorú založil švédsky inžinier a podnikateľ Alfred Nobel (1833-1896). Slávnostný ceremoniál odovzdania cien sa koná tradične v deň vynálezcovho úmrtia, 10. decembra.