Ako uviazať ozdobnú šatku na hlave tradičným spôsobom sa počas návštevy Nigérie naučila manželka českého prezidenta Livia Klausová. Jej muž zasa dostal na zastávke v štáte Kano na severe krajiny od miestneho emira vyzdobené topánky šité na mieru, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani sultán z Rozprávok tisíc a jednej noci.
„Vedeli sme, že sa pripravuje nejaké prekvapenie, pretože už pred cestou zisťovali emirovi ľudia veľkosť prezidentových topánok. Čo to však bude, sme netušili,“ povedal pracovník hradnej kancelárie. Český prezident obdaroval emira krištáľovým lustrom.
Prvá dáma vraj chcela emirské topánky svojho muža vystaviť vo vitríne. „On si ich však obul,“ povedala Klausová.
Na lekciu viazania šatky ju inšpiroval dar od nigérijského prezidenta Oluseguna Obsanja. „Dostanete látku, ktorá má veľkosť asi polovice prestieradla, a rozmýšľate, na čo slúži. Potom vidíte, ako tu ženy nosia krásne veci na hlave. Takže som sa trošku povypytovala a narazila som na dámu, ktorá súhlasila, že ma to naučí.“ S ozdobou vyrazila i na večierok, za čo od Nigérijčanov zožala veľké uznanie. Obzvlášť po tom, čo im poďakovala za pohostinnosť v jednom z miestnych jazykov.
Podľa Klausovej nie je viazanie látky až také zložité. Na jeho dokonalé zvládnutie však treba niekoľkoročnú prax. „Uviazala som si to po svojom, ale posledné doladenie som nechala na odborníkov.“ V Nigérii totiž vraj nezáleží ani tak na tom, čo má človek oblečené. O jeho postavení vypovedá práve to, čo má na hlave a na nohách.