V Izraeli budú mať od nového roka už aj kóšer elektrinu. Dohodla sa na tom štátna elektrárenská spoločnosť a rabíni, podľa ktorých bola doteraz vyrábaná elektrina „nečistá“. A ako sa premení na kóšer? Jednoducho tak, že počas sabatu nebudú v izraelských elektrárňach pracovať židia, ale „gojovia“ (nežidia). Podľa židovskej tradície, totiž židia znesväcujú sabat, ak počas neho pracujú, a teda všetko, čo z tejto práce vzíde je „nečisté“. Elektrárenská spoločnosť preto už najala 150 Izraelčanov nežidovského pôvodu, ktorí od nového roka nastúpia do prace počas sabatu.
A bude mať z toho výhody. Naplní tak zákonné kvóty na zamestnávanie menšín a ešte aj zvýši svoje zisky, pretože ortodoxné židovské rodiny doteraz cez sabat používali vlastné generátory. Tie však boli často hlučné, neekologické, postavené amatérsky a spôsobili niekoľko ťažkých úrazov. Teraz budú ortodoxní dostávať bezpečnejšiu elektrinu, navyše podľa všetkých ich pravidiel.
To, že si ortodoxní presadili kóšer elektrinu, len ukazuje ich vplyv v krajine aj vzrastajúcu kúpnu silu. Ich veľké rodiny sú významnými klientmi akejkoľvek spoločnosti a málokto si dovolí ísť s nimi do konfliktu.
Naposledy to bola letecká spoločnosť El Al. Keď sa ortodoxní dozvedeli, že pre štrajk a následné meškania vypravil El Al niekoľko lietadiel aj počas sabatu, pohrozili jeho bojkotom. El Al obvykle počas židovského dňa pokoja nepracuje, išlo skutočne o výnimku. Rabíni sa však začali vyhrážať, že nariadia svojim ľuďom, aby si vybrali inú spoločnosť a zakážu im kupovať v El Al letenky. Navyše začali šíriť zvesti o tom, že lietadlo, ktoré štartovalo počas sabatu, takmer spadlo, hoci malo len drobnú poruchu.
Ortodoxní židia tvoria 30 percent klientov El Al a počas sviatkov sú schopní „vykúpiť“ niekoľko lietadiel. Kupujú aj jedny z najdrahších leteniek, lebo zväčša lietajú k príbuzným do Spojených štátov alebo na dovolenky na Ďaleký východ. Spoločnosti trvalo desať dní, kým rabínov presvedčila, že sa už bude správať „kóšer“.
V Izraeli už môže byť kóšer takmer všetko: od potravín, nápojov, hotelov, cez čistiace prostriedky, oblečenie až po kreditné karty, ktoré „odmietajú“ fungovať cez sabat.
Autor: Tel Aviv