Už je to raz tak. Bratislava sa stala stredoeurópskou mekou čiernej, alebo ak chcete mestskej, hudby. Legendárnych The Fugees, Jay-Zho či Black Eyed Peas vystrieda stelesnenie súčasného diskotékového dancehallu, Sean Paul. Už túto stredu o 20. hodine uvidíme, či zvláštne teplú zimu roztancuje aj na Slovensku. Na Slovensko pricestuje už zajtra.
Spevák priletí súkromným lietadlom, so štábom a vlastným sprievodom. Spoločnosť mu bude robiť jeho 56-ročná matka, ktorá je maliarka a pochádza z Kingstonu. V deň koncertu chce Sean Paul svojej matke vybaviť obed v luxusnej reštaurácii. Organizátori zatiaľ neoznámili, v ktorej reštaurácii sa obed bude konať. Na letisku ho majú čakať dva kadilaky, ktorými chce absolvovať prehliadku mesta.
Spevák si vyžiadal ubytovanie blízko centra, blízko Dunaja a blízko miesta, na ktorom bude vystupovať.
Medzi jeho ďalšie požiadavky patrí jeden sprievodca, ktorý má byť nekonfliktný, komunikatívny, mladý, priateľský a zbehlý.
V šatni chce mať dve veľké biele sedačky, veľké zrkadlo, audio vybavenie, vešiaky a uteráky. V rámci požiadaviek na jedlo nie je náročný. Dôraz kladie na vitamíny, špeciálne minerálne doplnky. Podľa organizátorov koncertu v jeho požiadavkách nechýba ovocie, zelenina, morčacie mäso, vegetariánska strava a voda z Fidži.
Manažment speváka potvrdil, že Sean Paul sa v Bratislave zdrží aj po koncerte. Organizátori mu pripravili after party, ktorá sa bude konať v bratislavskom klube Sparx. Z Bratislavy odchádza rovno do Dubaja, kde na koncert speváka čakajú už dva roky.
Z podzemia do všetkých klubov
O tomto rodenom Jamajčanovi sa traduje, že priniesol dancehall, ako svojbytnú odnož reggae, späť k poslucháčom. Predsa len, sedemdesiate roky a Bob Marley sú dávno preč a dancehall či reggae vo všeobecnosti sa museli na čas utiahnuť do podzemia. No v dobe, keď éteru dominuje hip-hop a R&B, bolo ich znovuzrodenie iba otázkou času.
Sean Paul Ryan Francis Henriques, ako sa celým menom táto hviezda dnešného šoubiznisu volá, sa narodil v hlavnom jamajskom meste Kingston. Otec Žid s Portugalskými predkami a matka, talentovaná maliarka a predovšetkým Jamajčanka s čínskymi koreňmi, preniesli na mladého Seana nielen národnostný koktail a plavecké gény, ale najmä hudobné cítenie.
Skôr však, než začal podpisovať miliónové šeky, pôsobil ako dídžej. V roku 1999 však berie útokom Ameriku a pracuje pre pouličného rapera Earla Simmonsa známeho ako DMX.
Prelomové sa však stávajú až nahrávky s Beyoncé či Blue Cantrell. A kto by si nepamätal gýčový klip ku skladbe Breath s kabrioletom vo farbe „carolina blue“. To už sa píše rok 2003 a Sean Paul sa stáva svetovou superhviezdou.
Odvtedy nie je problém natrafiť naňho na staniciach, ako je MTV. Tento hudobný talent s nosom na producentov, medzi ktorými nemôžu chýbať obligátni The Neptunes, sa však na svojom poslednom albume vydal cestou menej známych mien, ktoré reprezentujú skôr jamajskú reggae a dancehall komunitu. Vo svojej pozícii si to dnes môže dovoliť.
Aj keď jeho párty skladby sú magnetom najmä pre nežnejšie pohlavie, v poslednom čase Sean Paul čoraz častejšie a otvorenejšie začína rozprávať o témach ako ochrana životného prostredia či závratná jamajská kriminalita. Angažované skladby tak nájdete už na albume The Trinity. A nielen preto, že Seanovi na ulici v Kingstone zastrelili jedného z najbližších priateľov. Neplatí teda, že Sean Paul, to je iba bezduchá zábava. Uvidíme na štvrtom albume, ktorý plánuje už na jar budúceho roku.
Ako sám vraví, motýle majú dva týždne, ľudia 90 a niekedy iba 30 rokov. Tak prečo by sa nemohli baviť? Ako predskokani mu v tom budú v stredu pomáhať speváčka Nyaka z Trinidadu a bratislavský dvojmetrový párty dídžej Kappa.
Autor: MARTINA HABLÁKOVÁ, TOMÁŠ PROKOPČÁK