Oslo 9. decembra (TASR) - Tohtoročný nositeľ Nobelovej ceny mieru, bangladéšsky ekonóm Muhammad Júnus ocenil nórsky Nobelov výbor za poukázanie na dôležité prepojenie medzi chudobou a mierom.
"Chudoba je hrozbou pre mier. Toto je dôležitá správa pre celý svet," uviedol profesor Júnus na dnešnej tlačovej konferencii v Osle deň pred slávnostným odovzdaním ceny.
Zároveň existuje spôsob ako túto chudobu znižovať, a teda zlepšovať podmienky na mierové spolužitie. "Druhé vec, ktorú nám Výbor pre Nobelovu cenu za mier ukázal, je prepojenie medzi mikroúvermi a redukciou chudoby. Že mikropôžička je nástrojom a je schopná redukovať chudobu," zdôraznil Júnus. Táto skutočnosť je podľa neho veľkým povzbudením pre ľudí a hnutia po celom svete, ktorí sa snažia podobným spôsobom ako on bojovať proti chudobe.
Pre Júnusa je získanie Nobelovej ceny mieru vzrušujúcim zážitkom a tiež niečím, čo je mimo predstavivosti každého jednotlivca, ktorý takéto ocenenie nezískal. "Môžete o tom počuť, môžete o tom snívať, ale nikdy nezistíte, aké to je, kým ju nezískate," vysvetlil svoje pocity.
Muhammad Júnus získal spolu s bangladéšskou bankou Grameen, ktorú založil, 13. októbra prekvapujúco tohtoročnú Nobelovu cenu mieru za úsilie o ekonomický a sociálny rozvoj vo svojej krajine použitím inovatívnych ekonomických programov. Poslaním banky je nájsť v najchudobnejších vrstvách obyvateľstva schopných podnikateľov a pomôcť im v ich začiatkoch. Banka preto ponúka mikroúvery skupinám piatich ľudí, pričom od nich nepožaduje žiadne ručenie a celý proces prebehne bez zbytočného papierovania. Požičané peniaze slúžia na naštartovanie živností, ako je pletenie košíkov, vyšívanie, dopravné služby či chov hydiny.
Júnusov program mikroúverov pomohol v Bangladéši miliónom obyvateľov, najmä chudobným ženám, zlepšiť si život a vytrhnúť ich z biedy. V súčasnosti má banka Grameen asi sedem miliónov dlžníkov, z toho je 97 percent žien. Väčšina z nich si od banky požičala sumu od 50 do 100 USD (v prepočte 1333 až 2666 Sk).
Júnus a banka Grameen si okrem získania diplomu a medaily rozdelia aj 10 miliónov švédskych korún (39,24 milióna Sk), ktorými je Nobelova cena mieru dotovaná. Cenu si prevezme na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa uskutoční v nedeľu. Osobne by mu mali zablahoželať nórska kráľovská rodina, kráľovná Sonja a kráľ Harald.