Sydney 9. decembra (TASR) - Dym z lesných požiarov, ktoré zachvátili juhovýchodný roh Austrálie, spôsobil meškanie letov na melbournskom letisku. Obavy úradov pred hororovým víkendom sa pomaly stávajú skutočnosťou v dôsledku extrémnych horúčav a silného vetra.
Do boja so živlom boli povolaní aj vojaci. Zbor dobrovoľníkov pozostáva z takmer 3000 požiarnikov, na pomoc prišli aj hasiči z Nového Zélandu.
Čiastkové požiare spálili už 170.000 hektárov lesa a začali sa spájať do obrovského ohniska, o ktorom sa premiér štátu Viktória Steve Bracks vyjadril, že by mohol vyčerpať aj početné zdroje na boj so živlom.
"Toto bude pravdepodobne jedna z najhorších kapitol požiarov v histórii Viktórie," uviedol. Bracks v tejto súvislosti spomenul aj požiar z roku 1939 pomenovaný Čierny piatok, ktorý zničil dva milióny hektárov lesov a usmrtil 71 ľudí.
Požiarnici aj s pomocou lietadla sa snažia zadržať 150-kilometrový front plameňov, ktorý by podľa predpokladov úradov mohol zničiť 600.000 hektárov lesa a fariem v hornatej krajine. Náročný terén veľmi sťažuje hasenie, niektorí obyvatelia sa už rozlúčili so svojím majetkom a odišli do bezpečia.
"Nevidím zmysel v tom, že by som ostala," uviedla obyvateľka Maffra West, ktorá sa predstavila v národnom vysielaní ABC iba ako Debbie. "Naozaj nepredpokladám, že by sa hasičský oddiel dostal sem hore, aby uchránil môj majetok," dodala.
Úrady vyzvali neskúsených obyvateľov, aby radšej opustili lokalitu, prípadne, aby sa pokúsili chrániť svoje domovy pred plameňmi.
Alternatívny plán pre obyvateľov dedinky Woods Point, je ukryť sa pred živlom v opustenej zlatej bani a prečkať pohromu. Šachty už vybavili kyslíkom, potravinami, vodou a inými zásobami.
Požiarny manažér Peter Farrell zhodnotil, že hasenie zo vzduchu sa stalo neefektívnym, pretože piloti majú problémy kvôli hustému dymu určiť presnú polohu ohňa. Viditeľnosť klesla na 100 metrov, takže lietadlá vlastne triafajú na slepo.
Austrálsky kontinent čelí v dôsledku globálneho otepľovania čoraz väčším suchám a nedostatku zrážok. Letné požiare v buši krajinu sužujú pravidelne. V roku 2003 zahynuli v plameňoch štyria ľudia a zhorelo 530 domov, v roku 2005 zomrelo deväť ľudí. Celkovo si požiare v Austrálii za posledných 40 rokov vyžiadali viac ako 250 obetí.