LONDÝN 8. decembra (SITA/AP) - Spoločenstvo národov v piatok vylúčilo Fidži zo svojich rozhodovacích štruktúr, potom ako sa v ostrovnej krajine dostala po vojenskom prevrate k moci nezvolená vláda, oznámil generálny tajomník Spoločenstva Don McKinnon. Ministerská výkonná skupina Spoločenstva jednohlasne odsúdila prevzatie moci od fidžijskej demokraticky zvolenej vlády armádou, ktorá absolútne znevážila autoritu predsedu vlády a parlamentu, uviedol McKinnon. Skupina označila "neústavné prevzatie" moci za vážne porušenie základných princípov Spoločenstva. Vo výkonnej skupine sú v súčasnosti ministri Kanady, Malty, Lesotha, Malajzie, Papuy Novej Guiney, St. Lucie, Srí Lanky, Británie a Tanzánie.
Na čele Spoločenstva, v ktorom je voľne združených 53 štátov bývalého Britského impéria, stojí britská kráľovná. Ústrednou koordinačnou inštitúciou je Sekretariát Spoločenstva so sídlom v Londýne, ktorý vznikol v roku 1965 a je poradným orgánom Valného zhromaždenia OSN.
Fidži bola zo Spoločenstva vylúčená aj po vojenskom prevrate v roku 1987 a v roku 1997 bola opäť prijatá po tom, ako sa vodca prevratu oficiálne ospravedlnil kráľovnej Alžbete II. O tri roky na to bola Fidži znovu vylúčená, keď Frank Bainimarama vyhlásil v krajine stanné právo a anuloval ústavu z roku 1997. V roku 2001 sa Fidži do Spoločenstva vrátila.
Bainimarama v stredu formálne rozpustil parlament a prijal sľub nového, dočasného premiéra Jonu Senilagakaliho. Bainimarama, ktorý v utorok zbavil moci premiéra Laisenia Qaraseho, vyhlásil, že bývalý predseda vlády a jeho priatelia sa už nevrátia späť. V utorok večer Bainimarama vyhlásil výnimočný stav. Cieľom prevratu podľa neho je odstrániť korupciu a priviesť krajinu k "dobrému riadeniu". Bainimarama vymenil aj šéfa polície, ktorý odmietol prijímať príkazy od nového režimu. Vodca prevratu upozornil, že armáda "nebude váhať" použiť silu proti každému, kto sa mu postaví.