New York 8. decembra (TASR) - Odstraňovanie chudoby je povinnosťou, nie charitatívnym činom. Pod týmto titulkom na oficiálnej stránke Organizácie Spojených národov nasleduje príhovor vysokej komisárky OSN pre ľudské práva (UNHCR) Louise Arbourovej, v ktorom zdôrazňuje, že chudoba je v súčasnosti jednou z najzávažnejších prekážok pri napĺňaní ľudských práv vo svete.
Odstraňovanie chudoby, potieranie biedy a zastavenie vytláčania ľudí na kraj spoločnosti nie je otázkou charitatívnej činnosti a nezávisí od toho, ako je tá-ktorá krajina bohatá. Ak sa na boj proti chudobe ľudstvo začne pozerať ako na povinnosť súvisiacu s ľudskými právami, potom bude na Zemi väčšia šanca na odstránenie tohto neduhu v najbližších desaťročiach, konštatovala Arbourová.
Na stránke OSN (www.un.org) sa ďalej uvádza, že chudoba je produktom a zároveň príčinou porušovania ľudských práv. Oba javy (produkt a príčina) sú najväčšou prekážkou pri napĺňaní základných ľudských práv.
Každému človeku by malo hneď udrieť do očí, že tí, ktorým sa upierajú práva - napríklad obetiam diskriminácie alebo prenasledovania - sú najčastejšie veľmi chudobní.
Pre chudobných ľudí je veľmi ťažké, ak nie úplne nemožné, dostať sa na pracovný trh. Majú veľmi ohraničený, či dokonca pre nich ani neexistuje prístup k službám.
V mnohých krajinách chudobní nemôžu využiť právo na vzdelanie, na zdravotnícku starostlivosť alebo na bývanie jednoducho preto, lebo nemajú na to prostriedky. Chudoba potom zasahuje všetky ich ostatné ľudské práva: ak nemajú prístup k vzdelaniu, obmedzuje to ich účasť na verejnom živote a znižuje schopnosť zavážiť v ďalšom politickom živote.
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo v roku 1948 v prijatej Všeobecnej deklarácii ľudských práv, že rešpektovanie ľudských práv a dôstojnosti človeka je "základom slobody, spravodlivosti a mieru vo svete".
V roku 1950 VZ OSN vyzvalo všetky štáty a organizácie, zaoberajúce sa danou problematikou, aby sa 10. december stal dňom, keď si budú pripomínať schválenie Všeobecnej deklarácie ľudských práv.