Londýn 8. decembra (TASR) - Organizované gangy si osvojili taktiku v štýle KGB, pretože na páchanie internetových zločinov si najímajú študentov počítačovej techniky. Uvádza sa to v dnešnej správe britskej internetovej bezpečnostnej firmy McAfee.
Kriminálnici sa zameriavajú na univerzity, počítačové kluby a online fóra, kde vyhľadávajú vhodných vysokoškolských študentov.
Niektoré gangy finančne podporujú sľubných študentov iných odborov, aby mohli navštevovať počítačové kurzy, a potom ich nasadia do hry ako takzvaných "spáčov".
McAfee uviedla, že študenti píšu vírusové počítačové správy, uskutočňujú krádeže totožností a prepierajú špinavé peniaze. Tento priemysel s mnohomiliardovými ziskami je lukratívnejší než obchodovanie s drogami.
Taktika gangov napodobňuje spôsob, akým ruskí agenti vyhľadávali expertov na ekonomických konferenciách alebo univerzitách počas studenej vojny, uvádza sa vo výročnej správe firmy.
McAfee oznámila, že štúdia sa čiastočne zakladá na informáciách FBI a európskych tajných služieb.
Vo východnej Európe sa dajú ľudia nalákať na kyberkriminalitu, pretože tam vládne nezamestnanosť a mzdy sú nízke. "Pre mnohých je kyberkriminalita možnosťou, ako sa zamestnať," McAfee cituje internetového bezpečnostného odborníka FBI Dava Thomasa. "Vďaka nízkej zamestnanosti využijú experti svoje technické schopnosti na uživenie rodiny," uvádza sa v štúdii.
Hackeri, čiže počítačoví piráti sú platení za písanie počítačových vírusových správ, ktoré môžu napadnúť milióny počítačov a vďaka tomu odhaliť dôverné informácie, alebo posielajú nežiaduce "spamové" maily. Pomocou takejto špionáže dokážu hackeri zistiť čísla kreditných kariet alebo ďalšie osobné údaje, ktoré potom zneužívajú podvodníci.