Peking 8. decembra (TASR) - Narastajúci počet sociálnych protestov a nepokojov sa stal v Číne najviac destabilizujúcim faktorom, ktorý ohrozuje schopnosť komunistickej strany vládnuť. Dnes to uviedla oficiálna agentúra Sinchua.
Sinchua vyzvala na "obozretné" používanie sily pri zásahoch proti "hromadným incidentom" - ako úrady eufemisticky nazývajú demonštrácie a násilnosti - po tom, čo polícia pred rokom zastrelila najmenej troch protestujúcich.
V Číne už niekoľko rokov pravidelne dochádza k nepokojom - čo odzrkadľuje situáciu po troch desaťročiach trhových reforiem, ktoré zvýšili životnú úroveň, zároveň ale prehĺbili rozdiely medzi bohatými a chudobnými, ako aj mestami a vidiekom.
Podnetom pre drastické akcie nespokojných Číňanov bývajú strata poľnohospodárskej pôdy, korupcia, priemyselné znečistenie vidieka, vyvlastňovanie developermi, ako aj prepúšťanie štátnymi podnikmi.
"Obrovský počet a široký rozsah hromadných incidentov sa stal najvýraznejším problémom, ktorý má vážne dopady na sociálnu stabilitu. Odzrkadľujú rôzne sociálne konflikty a problémy, ktoré sa objavujú v tejto dôležitej fáze našich reforiem," uviedla Sinchua v zriedkavom komentári na túto citlivú tému.
Sinchua dodala, že Čína je vo všeobecnosti harmonická a stabilná krajina, riešenie otázky hromadných incidentov je však "veľkou skúškou" schopnosti vedenia krajiny vládnuť. Agentúra dodala, že v niektorých prípadoch boli "hospodárske spory politizované".
Podľa oficiálnych údajov v roku 2004 došlo v Číne k 74.000 hromadným incidentom, pričom v roku 1994 to bolo asi 10.000. Počet účastníkov protestov alebo násilností sa zvýšil zo 730.000 na 3,8 milióna.
Za prvých deväť mesiacov tohto roku sa polícia zaoberala 17.000 hromadnými incidentmi, čo je o 22,1 percenta menej ako za rovnaké obdobie roku 2005.